Kimse umursamıyor, ama yalnızca sürücüyü taşıyan özel araçlar trafiğin en büyük sorunu: Bireysel taşıma toplu taşımaya tercih edildi

Çok hızlı şehirleşme sorunu yaşayan Bursa’da, trafik sorunu olmayan yılların ulaşım alışkanlığı hala hafızalarda. Bursaray’ın başladığı 90’lı yılların ikinci yarısına kadar tüm belediye otobüsleri ve dolmuşlar Heykel’den geçerdi.
Bugün o uygulama sürmese bile, kentin geçmişinden gelen ulaşım anlayışı sorunları var.
İşte…
O soruna İnşaat Yüksek Mühendisi M. Tözün Bingöl şöyle dikkat çekiyor:
“Bursa’da ulaşım sorununun temelinde eksik veya hatalı planlama ile yanlış tercihler var. Bireysel taşımacılığı toplu ulaşıma tercih etmişiz.”
Aslında…
Parmak bastığı noktaya bu sütunların okurları yabancı değil.
Çünkü…
22 Haziran günü “Dünya yeni stratejiler belirlemeye başladı, Bursa da hazır olsun… Metrolu kentlerde ulaşım anlayışı değişiyor” başlıklı ve 24 Haziran günü “Bursa için yeni ulaşım stratejisi belirlendi: Otomobillere göre değil, yaya öncelikli düzen” başlıklı yazılarımızda Büyükşehir Belediyesi ulaşım felsefesindeki değişimi anlattık.
Nitekim…
Bingöl de raporunda “toplu ulaşım güvenli, erişilebilir, konforlu ve ucuz olmalı” dedikten sonra Büyükşehir’in yeni felsefesine destek veriyor:
“Ulaşım sorunu çözümünde önceliğimiz aracı ya da yükü değil, insanı ulaştırmak olmalı. Onun için de toplu ulaşımın mutlaka özendirilmeli.”
Önerisi şu:
“Merkezi yönetim, yerel yönetim, üniversite, ilgili meslek odaları ve sivil toplum kuruluşlarının katılımıyla yeni bir ulaşım ana planı yapılmalı.”

About The Author

aey

Other posts by

Author his web sitehttp://www.ahmeteminyilmaz.com

10

07 2017

Comments are closed.%d blogcu bunu beğendi: