Osmangazi Belediyesi demokratik bir ilk gerçekleştirdi: Çekirge Meydanı projesini halka sordu

Gerçi… Zaman zaman tekrarlıyoruz, ama bir kez daha altını çizmekte yarar var. Üstelik, Çekirge Bursa için çok özel bir anlam taşıyor ve Çekirge’deki her gelişme kentin tüm mahallelerinde yaşayanların ilgisini çekiyor.
Çünkü…
Osmanlı’nın doğudan batıya tepeler üzerinde şehirleşme uyguladığı Bursa’da, Hisar surları dışında ilk külliye Çekirge’ye kuruldu. Başlangıcındaki ilk olma yanında tarih boyunca Çekirge bu kentin statü semti oldu.
Şimdiyse…
Tarihindeki ilklerine bir yenisini kattı.
Onu da…
Osmangazi Belediye Başkanı Mustafa Dündar gerçekleştirdi. Çekirge’ye değerini kazandırıp itibarını ve statüsünü yeniden yükseltmek isteyen Dündar elini taşın altına koyup Çekirge Meydanı projesi için yarışma açtı.
Elbette…
Belediyeler ilk kez meydan düzenlemesi yapmıyorlar. Zaten Çekirge Meydanı projesi de bir ilk değil.
Ancak…
Kentsel dönüşüm dışında, bir belediyenin projeyi halka anlatıp görüş istemesi gerçekten de Bursa’da bir ilk oldu.
O bakımdan…
Sergilediği demokratik tavır ve halkın katılımı nedeniyle Osmangazi Belediye Başkanı Mustafa Dündar’ı kutlamak gerekiyor.
Önceki akşam…
Çekirge’de Hüdavendigar Camii’nin etkileyici gölgesinde ve 1. Murat’ın türbesi önünde Osmangazi Belediyesi’nin düzenlediği toplantıyı çok önemsedik.
Moderatörlüğünü üstlendiğimiz toplantıda Başkan Dündar ne yapmak istediklerini, 42 eser arasından 1. seçilen projenin müellifi olarak Yüksek Mimar Erdem Tüzün de projede neler düşünüp hedeflediğini Çekirge sakinlerine anlattı.
Uludağ Üniversitesi Mimarlık Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Nilüfer Akıncıtürk yarışma jürisi olarak meydan projesine Çekirge’nin bütünselliği açısından nasıl baktıklarını anlatırken, yaşanabilir bir şehir için uyarılar yaptı.
En geniş süre de görüş ve önerilerini açıklamaları için Çekirgelilere ayrıldı.
Yoğun katılım umut vericiydi ve bize göre son derece verimli toplantı oldu. Çekirge sakinleri düşüncelerini, önerilerini, kaygılarını, hatta eleştirilerini açık açık dile getirdiler.
Tüm konuşmalar proje üzerinde değerlendirilmek üzere kayda alındı.

About The Author

aey

Other posts by

Author his web sitehttp://www.ahmeteminyilmaz.com

15

07 2017

Comments are closed.%d blogcu bunu beğendi: