Referandum analizinden çok çarpıcı ayrıntı çıktı: 1 gölet 1 köyde, 1 köy de ilçede sonucu değiştirdi!

MUTLU ÇINAR

Referandumun üzerinden 2.5 ay geçti. Partiler sonuçların genel tablolarına bakarak ilk değerlendirmelerini yaptılar. Şimdi de, ayrıntılı sonuçlar üzerinden analizler ortaya çıkmaya başladı.
Örneğin…
Aynı zamanda meslektaşımız olan Kent Kültürü Derneği Başkanı Mutlu Çınar referandum sonuçlarına farklı pencereden yaklaşan özel bir analiz yaptı.
Sosyolog olan Çınar’ın Yüksek Seçim Kurulu’nun sandık sonuçlarına göre yaptığı analiz ve cumhurbaşkanlığı seçim sonuçlarıyla karşılaştırmalar aslında partiler ve siyasiler için yol gösterici özelliği taşıyor.
Öncelikle de…
Siyasette 1 tek oyun bile ne kadar önemli olduğu daha iyi anlaşılıyor.
Çünkü…
“Bir mıh bir nalı, bir nal bir atı, bir at bir askeri, bir asker bir orduyu, bir ordu da vatanı kurtarır” benzeri tablonun referanduma yansıdığı görülüyor.
O tabloyu Mutlu Çınar şöyle anlattı:
“Yenişehir ilçesinde 79 oy farkla evet çıktı. Burada mahalle mahalle sonuçları incelerken, Terziler Köyü’nde cumhurbaşkanlığı seçimine göre 110 oy artışı olduğunu gördüm.”
Şunu vurguladı:
“İlk sonuç net: Terziler Köyü’nde evet oyları cumhurbaşkanlığı seçimine göre 110 oy artmasaydı, Yenişehir’in sonucu evet çıkmayacaktı.”
Oradan da…
Başka bir sonuca ulaştı:
“Terziler’deki 110 oy artışını araştırınca da karşıma şu çıktı: Büyükşehir Belediyesi köye gölet yapmış. O nedenle evet oyları yükselmiş ve bu sonuç çıkmış.”
Bir örnek daha verdi
“İznik’in Müşküle Köyü Nazım Hikmet’le birlikte anıldığı için sembolik bir önemi var. Sonuçları incelerken bu köyde evet oylarının cumhurbaşkanlığı seçimine göre yüzde 27’den yüzde 37’ye çıktığını gördüm.”
Nedenini de söyledi:
“Meğer bu köye Büyükşehir düğün salonu yapmış, sulama sorununu da çözmüş. Yüzde 10’luk artış buradan kaynaklanıyor.”
Genel değerlendirmesi şu:
“Görünen şu: Büyükşehir Belediyesi’nin bütünşehir uygulamasından sonra kırsala yaptığı yatırımlar referandumda evet oylarını arttırmış ve AK Parti’yi de rahatlatmış.”

About The Author

aey

Other posts by

Author his web sitehttp://www.ahmeteminyilmaz.com

01

07 2017

Comments are closed.%d blogcu bunu beğendi: