Bu kuşku Bursa’yı huzursuz eder: İstanbul’un planına uymayıp kendi planını yaptığı için mi “Bursa’nın planı” onaylanmadı?

19.08.2017 TARİHLİ OLAY GAZETESİNDEKİ YAZI

Garip durum… CHP Bursa Milletvekili Erkan Aydın’ın verdiği soru önergesiyle ortaya çıktı, biz de 19 Ağustos 2017 Cumartesi günü Olay gazetesindeki köşemizden, 20 Ağustos günü de bu sayfalardan duyurduk.
Yazıda…
2011 yılında Bursa’nın Geleceği Planı adıyla hazırlanan ve 2040 yılını hedefleyen 1/100 binlik imar planının Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nda takıldığı, henüz onaylanmadığı anlatılıyordu.
Bu nedenle…
Deprem öncesinde, yani 1998 yılında hazırlanan plan yürürlükteydi.
İşte…
Planlama dilinde kentlerin anayasası kabul edilen 1/100 binlik planla ilgili tartışmalar sürerken, süreçlerin içinde yer alan ve kamuoyunun bildiği bir dosttan çarpıcı soru geldi.
Dedi ki:
“Bursa’nın planı hazırlanırken yalnızca Bursa’nın hedefleri temel prensip alındı. Bu da, İstanbul’un hazırladığı il çevre düzeni planıyla uyuşmuyor.”
Yani…
“İstanbul kendi planını hazırlarken, Bursa’nın da aralarında yer aldığı çevre kentlerle ilgili tasarrufta bulunmuştu. Bursa onları göz önüne almak yerine kendi hedeflerini plana işledi.”
Ortaya attığı soru şu:
“Bizim plan, İstanbul’un hedeflerine uymadığı için mi Ankara’da takıldı?”
Şunu da ekledi:
“İstanbul kendi hedeflerine ulaştıktan, bazı sanayileri Bursa’ya gönderdikten sonra plan onaylanacak mı?”
Açıkçası, içimize büyük bir kuşku düştü.

About The Author

aey

Other posts by

Author his web sitehttp://www.ahmeteminyilmaz.com

23

08 2017

Comments are closed.%d blogcu bunu beğendi: