Burgaz’ı kilitleyen, pazar günleri de “çıkılamaz” hale getiren feribot trafiğine UKOME çözüm arıyor!

2007 yılıydı… İstanbul’a deniz kapısı haline gelecek Güzelyalı Feribot İskelesi yapılırken, Mudanya girişinde Petrol Ofisi arazisinin önündeki alana yapılması önerildi. Öneriyi gündeme getirenler, Mudanya girişinde ana yola kolay bağlantı olacağı için trafik sorunu yaşanmayacağını savunuyordu.
Fakat bugünkü yerine karar verildi ve yapıldı.
Ne var ki…
Daha ilk feribot seferinde korkulan oldu. Feribottan çıkan araçlar da, yolcu alanlar da Burgaz içindeki dar yoldan ve traktörlerin zeytin bahçelerine ulaşabilmeleri için yapılan dar tünelden Mudanya-Bursa yoluna çıkmakta güçlük çekti. İlk günler “biraz zaman geçsin alışılır, sorun kalmaz” şeklinde düşünülse de sorun daha da artıp trafik kâbusu haline dönüştü.
Öyle ki…
Pazar günleri iskeledeki park alanının yanı sıra günübirlikçilerin yoğunluğu da eklenince Güzelyalı’dan çıkış işkence gibi oluyor.
İşte…
Büyükşehir Belediyesi’nin kısa adı UKOME olan Ulaşım Koordinasyon Merkezi uzmanları hafta içinde yaptıkları incelemeyle sıkıntıyı azaltma amaçlı önlemler geliştirdiler.
Tespit şu:
Feribottan çıkan araçlara daha uzun süre veren sinyalizasyona ulaşan yol parklanma nedeniyle daralıyor. 2 şerit yerine tek şeritten gelen araçlar sıkışıyor ve lambayı geçiş süresi uzuyor. Onlara uzun süre verilirken de Burgaz trafiğinde kuyruk uzuyor.
İlk önlem de şu:
İskeleden lambalara giden yolda iki şerit arasına yol ayırıcı dikmeler yerleştirilecek. Böylece parklanma engellenip feribotun tahliyesi hızlandırılacak.
İkinci aşamadaysa, iskele otoparkından çıkan araçların Burgaz trafiğine katılmalarında yaşanan tıkanma ele alınacak.

About The Author

aey

Other posts by

Author his web sitehttp://www.ahmeteminyilmaz.com

21

08 2017

Comments are closed.%d blogcu bunu beğendi: