Çin Seddi’ni Alara aştı… Rus pazarını kaybedince boynu bükülen dağ yöresi kirazına Çin umut oldu

İstatistiklere göre… Türkiye’nin 2015 yılındaki kiraz ihracatında 22 milyon Dolar’la ilk sırayı Rusya alıyor. Almanya ise 18 milyon Dolar’la kiraz ihracatında ikinci sırada.
Ne var ki…
Türkiye 2 yıl önce Rusya ile büyük bir kriz yaşadı ve tüm tarımsal ürünlerde olduğu gibi kirazda da ihracat durdu. Bundan en çok da dağ yöresindeki kiraz üreticileri etkilendi.
İçinde bulunduğumuz süreçteyse Almanya ile gerginlik yaşanıyor.
Rusya pazarını kaybedince ağır bir darbeyle karşı karşıya kalan dağ yöresi kiraz üreticileri, o bakımdan Almanya ile yaşanan gerginliği kaygıyla izliyorlar.
Aslında…
Dağ yöresindeki köylerde yaşayanların uluslararası sorunları bu denli hissetmeleri hiç kuşkusuz küresel ekonominin nerelere geldiğinin göstergesi.
Bununla birlikte…
Sıkıntıları yaşadıktan sonra kaygılı izleme sürecinde olan dağ yöresindeki kiraz üreticilerine umut haberi Çin’den geldi.
Çünkü…
Bursalı tarımsal üretim ve ihracat firması Alara yeni bir pazar olarak Çin’e adım attı. İç Anadolu’dan toplanıp Gürsu’daki tesislerinde paketlediği ilk parti kirazı Çin’in Guangzhou kentine yollayan Alara üreticiye gelecek yıl için büyük moral verdi.

About The Author

aey

Other posts by

Author his web sitehttp://www.ahmeteminyilmaz.com

18

08 2017

Comments are closed.%d blogcu bunu beğendi: