Gece il yönetim kuruluna veda yemeği veren Torun, Ankara’ya gidip istifa edince AK Parti’de değişimin yolu resmen açıldı

Kuruluştan beri devam eden bir gelenek oluştu… AK Parti İl Yönetim Kurulu her pazartesi akşamı haftalık olağan toplantısını yapıyor. Pazartesi akşamı da, her pazartesi olduğu gibi yönetim toplantısı vardı.
Ne var ki…
Geçen hafta, kongrede aday olmayacağını ve görevi bırakacağını açıklayan İl Başkanı Cemalettin Torun, hafta sonu yapılan temayül yoklaması ardından bırakma zamanının geldiğine karar verdiği için haftalık toplantı veda yemeğine dönüştü.
Torun sabah da Ankara’ya gitti.
AK Parti Genel Merkezi’nde Teşkilat İşlerinden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Mustafa Ataş’ın karşısına oturduğunda şunları söyledi:
“Bana emanet edilmiş olan AK Parti Bursa İl Başkanlığı görevini, yeni dönemde gelecek olan arkadaşımıza tevdi edebilmeniz için ayrılıyorum.”
Bu sözlerin ardından istifa dilekçesini masaya koydu.
Teşkilat Başkanı Ataş ise, 3.5 yıldır çalıştığı Torun’a şunları söyledi:
“Başkan yaptığın hizmetlerden dolayı teşekkür ediyoruz. Fakat, biliyorsun bizde ayrılık olmaz. O nedenle, yine hep birlikte olmaya devam edeceğiz.”
Ardından…
Genel Merkez’deki dostlarını ve tanıdıklarını ziyaret eden Torun, onlarla da ayaküstü vedalaştı.
Gelinen noktada…
Cemalettin Torun’un bırakacağını açıkladığı toplantıdan sonra istifasını da vermesiyle AK Parti Bursa İl Başkanlığı makamı resmen boşaldı.
Böylece…
Sürdürülen temayül ve araştırmaların sonuçlandırılıp yeni il başkanının atanması için yol resmen açıldı.
Konuştuğumuz bazı kaynaklar, “Bu işlerde boşluk olmaz, hemen yeni bir atama yapılır” dedilerse de, Torun’un istifa etmesine karşın il yönetim kurulu göreve devam ettiği için siyasi anlamda boşluk yok.
Bu da…
Genel Merkez’deki çalışmalar için zaman kazanma fırsatı getiriyor.
Gerçi…
Süre uzadıkça kulisler artıp zaman zaman kırıcı boyuta ulaşıyor ve yeni isimlerin ortaya atılmasıyla işler karışıyor, ama AK Parti Genel Merkezi’nin bu gibi konularda deneyimli olduğu da biliniyor.
Nitekim…
Hızla yayılan “il başkanı avukat bir kadın olacak” söylentisi aynı hızla “Teşkilat dışından atama hem gerçekçi hem başarılı olmaz” denilerek gündemden düştü.
Ama…
Masada 3 dosya durmaya devam ediyor. O üç dosyanın en üstünde de Önder Matlı var.

About The Author

aey

Other posts by

Author his web sitehttp://www.ahmeteminyilmaz.com

17

08 2017

Comments are closed.%d blogcu bunu beğendi: