İl Başkanı arayan AK Parti’de yeni görüşme trafiği: Hafta başında 3+2 aday Ankara’ya davet ediliyor

Gelişmeyi… “AK Parti çalkalanıyor: Matlı ile Cumhurbaşkanı ne konuştular?” başlığıyla 3 Ağustos günü duyurduk.
Yazıda…
Başbakan Yardımcısı Hakan Çavuoğlu’na kutlama ziyareti yapan Bursa eski Milletvekili Önder Matlı dönüş yoluna çıkmışken, Cumhurbaşkanlığı’ndan gelen davetle aracının yönünü Beştepe’ye çevirdiğini aktardık.
1 saati aşan görüşmeden sonra “Görev teklif edildi mi?” sorumuza Matlı şu cevabı vermişti:
“Benim bir talebim yok, fakat teşkilatlarda görev verildiğinde kayıtsız kalmak da mümkün değil. Eğer ‘Bize lazımsın’ derlerse, o zaman bakarız.”
İşte…
Beştepe’deki sürpriz buluşmayı duyurduğumuz yazının üzerinden 16 gün geçti. O süre içinde İl Başkanı Cemalettin Torun önce “kongrede aday olmayıp bırakacağını” açıkladı, sonra da Ankara’ya gidip istifasını verdi.
Yanı sıra…
AK Parti’nin 2 koordinatörünün hafta sonu Bursa’da yaptıkları “İl Başkanı kim olmalı?” konulu temayülden de Önder Matlı, Dr. Mustafa Esgin ve Necati Polat ağırlıklı olarak çıktılar.
Gerçi…
Torun’un istifasından sonra atamanın bu hafta yapılması bekleniyordu, ama Ankara’dan gelen haberlere bakılırsa AK Parti Genel Merkezi yeni il başkanını belirlerken parti içi prosedürü izleyecek.
Buna göre…
Daha önce de olduğu gibi, temayülde öne çıkan 3 aday pazartesi ya da salı günü görüşme için Ankara’ya davet edilecek.
Ancak…
Ankara’dan, AK Parti Genel Merkezi’nin bu kez 3+2 formülü uygulayacağı ve temayülden çıkan 3 adayın yanında 2 özel davet yapacağı haberleri geliyor.
Özel davet alacaklardan biri olarak Mehmet Tunçak görülüyor.
Kurucu yönetimde görev alıp Şevket Orhan’dan sonra il başkanlığı yapan, İl Genel Meclisi’nin seçilmiş ilk başkanı olan, 2007’de milletvekili seçilen, halen de AK Parti Genel Merkezi’nde Siyasi İşler Başkan Yardımcısı olan Tunçak sürecin sürprizi.
İkinci davetinse Ahmet Kılıç’a gelmesi bekleniyor.
Kurucu Gençlik Kolları İl Başkan Yardımcısı olan, sonra Gençlik Kolları İl Başkanlığı ve Gençlik Kolları Genel Başkan Yardımcılığı yapan, geçen dönem de yedek listeden gelip AK Parti MKYK’ya giren Kılıç’ın adının temayül görüşmelerinde dikkat çektiği konuşuluyor.
Bakalım…
Süre uzadıkça daha ne gibi sürprizler gündeme gelecek?

About The Author

aey

Other posts by

Author his web sitehttp://www.ahmeteminyilmaz.com

19

08 2017

Comments are closed.%d blogcu bunu beğendi: