İl başkanını arayan AK Parti’de herkesin gözü de kulağı da Ankara’da… Çarşamba gününe davet bekleniyor

Şunu biliyoruz… AK Parti’nin politikaları da, teşkilattaki işleyişi de diğer partilerden farklı. Özellikle parti içi uygulamaları başka partilere benzemiyor.
Nitekim…
Kongrelerde seçimle gelinmesine karşın, istişare yoluyla kimin seçileceği önceden belli oluyor, o seçilmişlerin dışındakilere seçilecek zemin kalmıyor.
Aynı yol…
Teşkilatta seçimle gelinen görev değişikliklerinde de geçerli. Daha önce Nagip Vardar’dan görevi bırakması istenmişti, bu kez Cemalettin Torun’a kongrede kendisiyle devam edilmeyeceği bildirildi.
O da…
Kongrede seçilecek il başkanının ilçe kongrelerinde yeni kadroyu oluşturmasına fırsat tanımak için istifasını verip çekildi.
Şimdi…
Torun’un yerine atanacak il başkanının açıklanması bekleniyor. Bunun için de parti içi prosedür işletiliyor.
O prosedür gereği…
Önce Bölge ve İl koordinatörleri gelip teşkilatın görüşünü ve beklentilerini öğrenmek için kimiyle yüz yüze görüştüler, kimilerinin önüne sandık koyup önerilerini topladılar.
Kulislerde…
Teşkilat görüşmelerinde adı yazılanlar arasından eski milletvekili Önder Matlı, Dr. Mustafa Esgin ve Necati Polat’ın öne çıktığı konuşuluyor.
Prosedürün ikinci aşamasında bu 3 kişinin Ankara’ya davet edilip Genel Merkez’de son görüşmenin yapılması gerekiyor.
Geçmişte de böyle oldu.
Ancak, bu kez küçük bir değişiklik söz konusu. Görüşmelerde dikkat çeken eski milletvekili Mehmet Tunçak ile Gençlik Kolları ve ana kademede MKYK üyeliği yapan Ahmet Kılıç’ın da davet edilmeleri bekleniyor.
Görülen o ki…
Prosedürün tamamlanması ve sürecin sonuna kadar işletilmesi önemseniyor.
Fakat…
Geçmişte bu prosedür daha hızlı işleyip görevlendirme daha kısa sürede tamamlanırken, bu kez uzadı ve 3 haftayı da geçti.
Ankara kaynakları, sürenin uzamasının Cumhurbaşkanı’nın programının çok yoğun olmasından kaynaklandığını, ama sona gelindiğini söylüyorlar.
Gelişmeleri Ankara’da çok yakından izleyen dostumuzsa dün şunu söyledi:
“Cumhurbaşkanı Ürdün’e gitti, salı akşamı dönecek. Adı geçen, ya da hiç adı geçmeyen adaylar da çarşamba Genel Merkez’e davet edilirler.”
Beklentisi şu:
“Sürenin uzadığı doğru, ama Bursa’nın yeni il başkanı çarşamba günü belli olur.”

About The Author

aey

Other posts by

Author his web sitehttp://www.ahmeteminyilmaz.com

22

08 2017

Comments are closed.%d blogcu bunu beğendi: