Mutlu Çınar’dan çarpıcı tespit ve uyarı: YSK nüfusu değil, seçmen sayısını dikkate almış olsa Bursa’nın22 milletvekili olurdu

16 Nisan referandumuyla, Türkiye’nin milletvekili sayısı 550’den 600’e çıktı. Bu durumda, değişiklik olmazsa 3 Kasım 2019’da yapılacak seçimle yeni TBMM 600 milletvekilinden oluşacak.
İşte…
YSK da bu yeni tabloya göre illerin çıkaracakları milletvekili sayılarını belirlerken Bursa’yı 2 Seçim Çevresi ilan etti. Her bölgeden 10 olmak üzere Bursa’nın milletvekili sayısını da toplam 20 olarak belirledi.
Ancak…
YSK’nın kullandığı kritere Kent Kültürü Derneği Başkanı Sosyolog Mutlu Çınar farklı bir yorum getirip farklı bir sonuç çıkardı.
Dedi ki:
“2019’da illerin çıkaracakları milletvekili sayılarını belirlerken YSK nüfusa göre hareket etti. Bursa’nın milletvekili sayısı da 18’den 20’ye çıktı.”
Hesabı şu:
“Oysa YSK kriter olarak nüfus değil de seçmen sayısını dikkate alıp milletvekili sayısını belirleseydi, Bursa’nın çıkaracağı milletvekili 20 değil, 22 olacaktı.”
Beklentisi de şu:
“Milletvekili kriterini ve dolayısıyla YSK kararını değiştirmek çok zor değil. Siyasi mekanizma takibe alır, ya da hukuki düzenleme yapılırsa Bursa’nın 22 milletvekili olur.”

About The Author

aey

Other posts by

Author his web sitehttp://www.ahmeteminyilmaz.com

08

08 2017

Comments are closed.%d blogcu bunu beğendi: