Sağlıkta 5 yıl boşa gitti… Uygulanan sistem sorun üretince 5 yıl sonra eski sisteme dönüldü

Türkiye için sağlık kurumlarının, yani hastanelerin birleştirilmesi gerçek anlamda bir devrimdi. Fakat 2012 yılında sağlık yönetimi yeniden organize edilip farklı kurumlar oluşturulunca bu kez çok başlı yönetim ortaya çıktı.
Çünkü…
Bir yanda İl Sağlık Müdürü kurumsal yatırımları planlarken, diğer yanda Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreterliği birimi oluşturulup hastanelerin ve sağlık yönetimi bu kuruma bağlandı.
Öyle olduğu için de bürokratik kapsamda kurumsal çatışmalar yaşandı.
Şimdi…
OHAL kapsamında yayınlanan kararnameyle sağlıkta 5 yıl önceki sisteme dönülüyor. Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreterliği ile Halk Sağlığı birimleri eskiden olduğu gibi İl Sağlık Müdürlüğü bünyesine giriyor.
Geçen 5 yılın değerlendirmesi, getirileri ve götürüleri elbette sağlık sektöründe tartışılır, ama bu geçiş döneminde bazı belirsizlikler ortaya çıktığı da görülüyor.
Örneğin…
Kararnameyle 81 ilin İl Sağlık Müdürleri ve Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreterleri görevden alınmış kabul ediliyorlar. Bu da, sağlıkta tek çatı formülünün il müdüründen hastane yönetimlerine ve başhemşirelere kadar atanacak tüm yönetici kadrolarının sözleşmeli kapsamında görevlendirilecek olmalarından kaynaklanıyor.
Belirsizlik de tam buradan başlıyor.

About The Author

aey

Other posts by

Author his web sitehttp://www.ahmeteminyilmaz.com

27

08 2017

Comments are closed.%d blogcu bunu beğendi: