Sallandıkça anımsadığımız depremden korkuyoruz, ama umursamıyoruz: Bursa’da depreme dayanıksız 300 bin binadan 2.071 incelenmesini istedi!

BURSA BETON GENEL MÜDÜRÜ FATİH VARDAR

Hemen yanı başımızda, İzmit Körfezi’ni çevreleyen yerleşim yerlerini yıkan ve 20 bine yakın kişinin yaşamlarını yitirdikleri o büyük depremin üzerinden tam 18 yıl geçti. Bir başka ifadeyle söylemek gerekirse, büyük depremin 18. yıldönümü.
Aslında…
Türkiye’nin deprem kuşağı üzerinde olduğunu, en kritik fayların bölgemizden geçtiğini biliyoruz. Deprem de sık sık kendini anımsatıyor ve unutturmuyor.
O nedenle…
Sürekli deprem korkusu ile yaşıyoruz. Gelin görün ki, korktuğumuz depremi hiç umursamadan yaşamımıza devam ediyoruz.
Rakamı…
Bursa Beton Genel Müdürü Fatih Vardar verdi:
“Türkiye’deki 20 milyon yapı stoğunun 7 milyonu kalitesiz yapı.”
Şu rakam da çarpıcı:
“Bursa’da 600 bin yapının yarısı kaçak ve depreme dayanıksız.”
Eldeki veriler doğrultusunda yapılması gereken belli aslında, ama mevcut tabloyu yine Vardar açıkladı:
“Bursa’daki yaklaşık 300 bin depreme dayanıksız ve kalitesiz yapının yalnızca 2.071’i incelenmek üzere başvurdu. Bunların 2.007’si incelendi, 1.508’i de yıkıldı.”
Rakama bakar mısınız?
Fay hatlarının üzerinde yaşayan bir kent için rakamların ürkütücülüğü ortada.
Kaldı ki…
Hükümet tehlikenin büyüklüğüne karşı önlem olarak kentsel dönüşüm süreci başlattı ve teşvik de ediyor.
Bu süreç…
Kuşku yok ki, kalitesiz yapıların depreme dayanıklı yapılarla yenilenmesi için çok büyük bir fırsat, ama değerlendirilemediği de ortada.
Çünkü…
Kentsel dönüşümü kendi çıkarlarımız ya da düşüncelerimiz doğrultusunda tartışmaktan gerçekleştirmeye fırsat bulamıyoruz.
Bu ifademizden…
“Hiç tartışılmasın” anlamı çıkmasın, elbette kentsel dönüşüm tartışılsın, ama en doğru karar en hızlı şekilde alınsın, geç kalınmasın. Koca bir kent kaderiyle baş başa bırakılmasın.
Onun için…
Doğru projelerle, kaliteli malzemelerle, kaliteli işçilikle, kaliteli yapıların ortaya çıkarılması ve güvenli bir kent yaşamı oluşması için elimizi çabuk tutalım.
Unutmayalım ki…
Deprem hep kapımızda, ihmal edersek yıkıp geçecek ve canlara mal olacak. Artık depremin yıktığı binalar ve aldığı canlar değil, Japonya gibi depremde raftan düşen bardak-tabaklar gündem olsun.

About The Author

aey

Other posts by

Author his web sitehttp://www.ahmeteminyilmaz.com

18

08 2017

Comments are closed.%d blogcu bunu beğendi: