Hetader çağırıyor… Hemofili ve talasemi hastası çocuklar için bir iyilik yapın, Kızılay’a kan verin, çocuklara hayat verin!

HETADER BAŞKANI DR. ELİF GÜLER KAZANCI, SİBEL DERE, ELİF DEMİRCAN

Kısa adı Hetader olan Hemofili ve Talasemi Derneği 2013 yılında Dr. Elif Güler Kazancı tarafından kurulduğunda Türkiye’de ilk özelliği taşıyordu. Şimdilerde çocuk hematoloji ve çocuk talasemi derneği sayısı 5’e yükseldi.
Kritik olan şu:
Hemofili de, talasemi de Akdeniz coğrafyasında görülen kan hastalığı. Bulaşıcı değil, kalıtımsal olduğu için aileden geçiyor. Özellikle akraba evlilikleri çok görülüyor.
Ancak…
Bazı anne babalar hastalığı taşıyıcı oluyorlar. O nedenle evlenmeden önce test çok önemli. Ömür boyu süren hastalık dış görünümde değişime yol açmadığı için karşıdan da anlaşılamıyor.
İşte…
3.5 yıl önce kurulurken, kan hastası çocuklara yardım hedeflenmişti. Hetader’in geldiği nokta başarıyı gösteriyor.
Nitekim…
Yönetim kurulunda yer alan Sibel Dere ve derneğin halkla ilişkiler uzmanı Elif Demircan ile konuğumuz olduğunda, Hetader Başkanı Dr. Elif Güler Kazancı şunu söyledi:
“Hemofili hastasının ömür boyu haftada 2-3 kez kan alması gerekiyor. Üretilemeyen tek madde olan kan yalnızca insanda var. O nedenle biz de Kızılay’la birlikte Kan Kardeşi kampanyası düzenledik.”
Sloganı da açıkladı:
“Hadi bir iyilik yap, kan ver, hayat ver.”
Çocuklara eğitim ve beslenme yardımı yaptıklarını söyleyip şu bilgiyi de verdi:
“Talasemide kesin çözüm ilik nakli. Bunun için de kök hücre bağışı gerekli. Organ naklinde ameliyat var, ama ilik naklinde kan alır gibi kök hücre alınıyor.”

About The Author

aey

Other posts by

Author his web sitehttp://www.ahmeteminyilmaz.com

18

09 2017

Comments are closed.%d blogcu bunu beğendi: