Karacabey ve Mustafakemalpaşa’da dolu mağduru olan çiftçiye devlet yardım elini çabuk uzattı: 4 milyon lira geliyor

Tarih 18 Temmuz 2017… Meyve ve sebzede bölgenin ürün ambarı topraklara sahip olan,  Karacabey ve Mustafakemalpaşa’ya sabah 06.30’da görülmemiş şiddette dolu yağışı başladı.
Daha açık söylemek gerekirse, gökten resmen afet indi.
Üstelik…
Hasat zamanıydı ve uzun süre devam eden dolu yağışıyla, Karacabey’de 10 bin, Mustafakemalpaşa’daysa 80 bin dönüm arazide ürünler parçalandı, toplanamaz hale geldi.
O gün…
Daha yağış tam kesilmemişken İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Ömer Ceylan hemen araziye çıktı.
Mustafakemalpaşa Ziraat Odası Başkanı Mehmet Aydemir ve Karacabey Ziraat Odası Başkanı Erhan Erdem’le birlikte parçalanmış ürünlerin olduğu tarlaları ve bahçeleri dolaşan Ceylan aynı hızla dönemin Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı olan Faruk Çelik’i bilgilendirdi.
Çelik de…
Önce Karacabey ve Mustafakemalpaşa’daki Ziraat Odası başkanlarıyla telefon görüşmesi yaptı, sonra da aynı hızla devletin ilgili birimlerini harekete geçirirken, “zarar tespitinin çok hızlı yapılmasını ve çiftçinin yaralarının çok hızlı sarılmasını” istedi.
Aslında…
Çiftçileri bu gibi dolu başta olmak üzere afetlerden korumak için Tarsim modeliyle sigortalama getirilmişti. Arazileri sigortalı çiftçiler için zararın giderilmesi sigorta şirketinin hareketine bağlıydı.
Ancak…
Yapılan tespitler sırasında başka bir tarım gerçeği ortaya çıktı. Doludan zarar gören ekili arazilerin büyük bölümü miraslı arazi oldukları için kayıtlı değildi. Bu nedenle de Tarsim kapsamına girmedikleri için afet sigortaları da yoktu.
Ayrıca…
Zarar gören arazilerin önemli bir bölümü de mülk sahipleri tarafından ekilmemişti. Yani icara verilen arazi olarak işlenmişlerdi.
Sorunun nasıl aşılabileceği görüşmeleri yapılırken hükümette değişiklik oldu ve Faruk Çelik bakanlık görevinden ayrılırken, Hakan Çavuşoğlu hükümete Başbakan Yardımcısı olarak girdi.
Sorunu bilen Çavuşoğlu hemen Karacabey ve Mustafakemalpaşa’da afet mağduru çiftçilere yardımı gündemine aldı.
Dahası…
Yağış anından beri hızlı hareket eden devlet, Başbakan Yardımcısı Çavuşoğlu’nun da özel ilgisi ve çabasıyla hızlı hareketi sürdürdü, dolu mağduru çiftçi için 4 milyon lira yardım çıkardı.
Böylece…
Sigorta dışında Türkiye’de ilk kez mağdur çiftçiye yardım yolu açıldı. Bir anlamda Karacabey ve Mustafakemalpaşa çiftçisi için özel uygulama yapıldı.

About The Author

aey

Other posts by

Author his web sitehttp://www.ahmeteminyilmaz.com

22

09 2017

Comments are closed.%d blogcu bunu beğendi: