MHP yeni dönem planlaması yaptı: 24 Eylül’deki il kongresinin ardından 3 bin kişilik büyük katılım hedefleniyor

MHP İL BAŞKANI TEVFİK TOPÇU

Görevden alınan ya da teknik deyişle feshedilen ilçelerle, il yönetimi için fesih sonrası atama yapan MHP, yasa gereği kongre süreci yaşıyor.
Bu süreçte…
Genel Merkez ilçe kongrelerinin tek adaylı olmasını istendi, ama 4 ilçede iki adaylı kongreler oldu ve 3’ünü muhalif olarak adlandırılan ekipler kazandı.
Bunun üzerine…
Kongrede seçilen yönetimler Genel Merkez’in görüşlerinin aksine davranış sergiledikleri gerekçesiyle görevlerinden alınınca yeni bir sürece geçildi.
İşte…
Böyle bir süreçte, MHP’nin yenileyemediği 3 kongre kaldı. Dağ ilçelerinden Keles, Büyükorhan ve Harmancık’ta kongre hazırlıkları sürüyor.
Buna karşın…
MHP İl kongresinin daha fazla gecikmemesi için kalan 3 dağ ilçesi kongreleri beklenmeden yapılması kararı alındı.
Bunu da…
Sorumuz üzerine MHP İl Başkanı Tevfik Topçu şöyle dile getirdi:
“Kongresini henüz yapmayan 3 dağ ilçesi kaldı. Ancak bu ilçelerin toplam delege sayısı il kongresinin etkilemeyecek. O nedenle il kongremizi önce yapacağız. Önümüzdeki ay da bu 3 kongremizi tamamlayacağız.”
Tarihi de açıkladı:
“MHP İl kongresi 24 Eylül Pazar günü Merinos Atatürk Kongre Merkezi Orhangazi Salonu’nda toplanacak. Kongremize Genel Başkanımız Sayın Devlet Bahçeli’yi de davet edeceğiz.”
Siyasi partilerde kongrelerle ilgili konusunda farklı bir işleyiş var. Yasa, çoğunluk sağlanamazsa kongrenin aynı gün yapılabilmesine izin veriyor.
Bu nedenle…
Kongre saati 10.00 olarak gözüküyor, çoğunluk sağlanamazsa ikinci kongre saat 14.00’te yapılacak. Gerçi yasa gereği böyle karar alındı, ama, MHP kongresi çoğunluk aranmaksızın saat 14.00’te başlayacak.
Bununla birlikte…
MHP İl Başkanı Tevfik Topçu, kongrenin ardından kamuoyunun önüne çıkmak üzere daha büyük bir organizasyon hazırlığı yapıyor.
Söze…
“Son dönemde MHP’ye yönelik olumsuz algılar oluşturulmaya çalışılıyor” diye başlayıp şunu açıkladı:
“Kamuoyunda MHP’ye büyük teveccüh var Nitekim, kongremizden sonra en az 3 bin kişinin partimize katılacağı büyük bir tören hedefliyoruz.”