Şehircilik Bakanı Özhaseki’den Edebali’ye büyük jest: Yıldırım Planlama ve Kentsel Gelişim Merkezi’ni Türkiye’ye örnek gösterdi

Yer… Ankara’da AK Parti Genel Merkezi toplantı salonu. Salonda AK Parti’den seçilen 884 belediye başkanı ile 37 İl Genel Meclisi Başkanı var.
Ayrıca…
81 ilin AK Parti Yerel Yönetimlerden Sorumlu İl Başkan Yardımcısı toplantı için salonda.
Kürsüde…
Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki konuşuyor. Arkasındaysa, videowall adı verilen büyük boydaki görsel bilgilendirme ekranı çalışıyor.
Bir an…
O bilgilendirme ekranına, geçtiğimiz günlerde de Özhaseki’nin açtığı Yıldırım Belediyesi Planlama ve Kentsel Gelişim Merkezi görüntüsü geliyor.
Türkiye’nin ilk ve tek kentsel dönüşüm merkezi görüntüsü sürpriziyle Yıldırım Belediye Başkanı İsmail Hakkı Edebali ister istemez toparlanıyor.
O sırada…
Kürsüdeki Özhaseki şunları söylüyor:
“Kentsel dönüşüm çok önemli, ama doğru yapmak lazım. İşte bu işi doğru yapan bir belediye var.”
Sonra…
Salona “Yıldırım Belediye Başkanımız burada mı?” diye soruyor. Edebali elini kaldırınca şunu söylüyor:
“Kentsel dönüşümde önce bölgesel planlama yapılması çok önemli. Yıldırım Belediyesi bunu doğru yapıyor.”
Şöyle devam ediyor:
“Özellikle kentsel dönüşümün yürütülmesi, projelendirme çalışmalarının yapılması, dönüşümde ön analiz verilerinin toplanması ve en önemlisi vatandaşlara sahip olacakları yeni hayatın anlatılması amacıyla Yıldırım’da kazandırılan Planlama ve Kentsel Gelişim Merkezi bu işin profesyonel yönetilmesi adına çok önemli.”
Ardından…
“Kentsel dönüşümle ilgili lehte ya da aleyhte çok fazla şey söyleniyor. Bu nedenle insanlarımızın kafaları karışıyor” dedikten sonra şunu vurguluyor:
“İşte Yıldırım Belediyemizin Planlama ve Kentsel Dönüşüm Merkezi bu konuda hayati bir misyon üstleniyor.”
Salondan şunu istiyor:
“Başta büyük şehirler olmak üzere birçok şehrimiz birinci derece deprem kuşağı üzerinde. Kentsel dönüşüm de depreme karşı zorunluluk olduğuna göre, önce bölgesel planlaması yapılmalı, sonra projelerle güvenli ve kaliteli yapılar ortaya çıkarılmalı.”
Şunu da öneriyor:
“Belediyelerimiz kentsel dönüşüm planlamaları ve uygulamalarında Yıldırım Belediyesi’nin Planlama ve Kentsel Dönüşüm Merkezi başta olmak üzere yürüttüğü çalışmaları örnek almalı.”

About The Author

aey

Other posts by

Author his web sitehttp://www.ahmeteminyilmaz.com

16

09 2017

Comments are closed.%d blogcu bunu beğendi: