600 yıllık “üzüm diyarı” köyden delikten geçmeden çıkılamıyor… Çağrışan, yanından geçen Mudanya Yolu’na ulaşamıyor!

Aslında… Yeri uzun uzun tarif etmeye bile gerek yok. Mudanya Yolu’nda, Nilüfer Köy kavşağını geçer geçmez hemen sağ tarafta yer alan Çağrışan, 600 yıllık geçmişiyle Bursa’nın eski köylerinden biri.
Gerçi…
Günümüzde villa siteler çoğaldı, ama Çağrışan aslında üzüm diyarı biliniyor. Eşsiz asma bahçelerinde yörenin en lezzetli üzümleri yetişiyor.
Hatta…
Son yıllarda, Bursa’nın tanınmış isimlerinden Fahrettin Çakan’ın önderliğinde bağ bozumu şenlikleri de yapmaya başladı.
Yanı sıra…
11 okuldaki 6 bin öğrencisiyle Çağrışan artık tam bir eğitim bölgesi oldu.
Ne var ki…
Eski köy, yeni mahalle olan Çağrışan’a tek girişs nedeniyle girebilmek de, çıkışı olmadığı için çıkabilmek de büyük marifet gerektiriyor.
Üstelik…
Çağrışan’
dan çıkabilmek için Karayolları’nın genellikle tarlalara ulaşmakta kullanılması amacıyla yaptığı delik kadar dar bir geçitten geçmek zorundalar.
Nitekim…
Çağrışan’
ın yol sorununu CHP Bursa Milletvekili Erkan Aydın yerinde inceledi ve köylüleri dinledi.
Sonra da…
Tek girişi olup çıkışı olmayan Çağrışan için şunları söyledi:
“Burası 600 yıllık geçmişi olan bir köy. Mudanya’ya bağlı bu köy üzüm diyarı biliniyor. Ama tek girişinden güçlükle girilebilirken, çıkışı olmaması nedeniyle büyük sıkıntı yaşıyor.”
Bu durumun…
Mudanya Yolu’
nun yapımı sırasında yolun genişletilmesinden kaynaklandığını vurgulayan Aydın, yol yapılırken köylülerin itiraz ve uyarılarına karşın birtakım sözler verildiğini, ancak yerine getirilmediğini söyledi.
Şunu da ekledi:
“Köylülerle konuştum. Sıkıntıları çok büyük. Yaptığım inceleme sırasında 11 okuldaki 6 bin öğrencinin ulaşımları nedeniyle her sabah ve akşam yaşanan trafik sıkışıklığını da gördüm. Aşırı yoğun trafik nedeniyle gürültü ve kirlilik de fazla.”
Köylülere verilen sözlerin tutulmasını isteyen CHP Bursa Milletvekili Erkan Aydın, kentin dibinde ve en hareketli yollarından birinin kenarındaki Çağrışan’ın projesi hazır olan Mudanya Yolu’na bağlantısının yapılarak girilemeyen ve çıkılamayan köy olmaktan kurtarılmasını istedi.

About The Author

aey

Other posts by

Author his web sitehttp://www.ahmeteminyilmaz.com

04

10 2017

Comments are closed.%d blogcu bunu beğendi: