700 yıllık Osmanlı Köyü Dışkaya şokta: 1936’da ağır vergiden kurtulmak isterken arazileri Hazine’ye kaptırdıklarını yeni öğrendiler

DIŞKAYA MUHTARI VELİ ESEN, HÜSEYİN DEMİRAYAK VE ALİ SARIEFE

Gördüğümüz kadarıyla… Mudanya’da mübadele göçmenlerini 93 yıldır kullandıkları tarla ve bahçelerin tapularına kavuşturacak yasal düzenleme, başka tapu sorunlarını ortaya çıkardı.
Meğer…
Özellikle tarihi köylerde çok ciddi tapu krizi varmış. Hatta, yüzyıllardır kullandıkları arazileri kaybetme tehlikesiyle karşı karşıya kalmışlar.
Örneğin…
Gürsu’nun tepelerindeki Dışkaya Köyü Muhtarı Veli Esen ile eski muhtar Hüseyin Demirayak ve Ali Sarıefe kent merkezinde yaşayanların hiç bilmedikleri bir sorunu anlattılar.
Aslında…
700 yıllık geçmişi olan ve Osmanlı ile birlikte kurulan Dışkaya Köyü 1936 yılında korkutularak yanlış bir karara yönlendirilmiş, ya da o günün zor koşullarında ödeyeme korkusuyla bir yola girmiş.
Konu şu:
İsmet İnönü döneminde, geliri olmayan devlet çiftçiden aldığı vergileri arttırmış. Köylüler de çok vergi vermemek için sahip oldukları arazilerin yarısını ya da üçte birini bildirmişler, ama kullanmaya da devam etmişler.
Hatta…
Dışkaya’da 40 dönüm arazisinin 5 dönümünü yazdıranlar olmuş.
Sonra…
1985’te Kadastro gelince de köylüler durumu kavrayamamışlar. Bunda biraz korku ve biraz da cahillikten kaynaklanan “Nasıl olsa araziyi kullanıyoruz” düşüncesi etkili.
Ne var ki…
Asılan listeler itiraz olmayınca araziler Hazine üzerine kaydedilmiş.
Nitekim…
Gürsu’nun tepelerindeki TOKİ konutları bu şekilde köylüden Hazine’ye geçen araziler üzerine yapılmış.
Dışkaya Muhtarı Veli Esen bugün yaşananları da şöyle anlattı:
“Ekip biçtiğimiz yerler şüyulamayla Hazine’ye geçmiş. Nerede kullanımı zor ya da ormanlık arazi varsa oraları da köylüye yazılmış. Şimdi orman ekip biçtirmiyor.”
Yeni tehlike de şu:
“Orman sorunu yetmiyormuş gibi, ekip biçtiğimiz araziler Hazine’nin gözüktüğü için TOKİ buraları da kendi üstüne alıyor.”
Şunu da ekledi:
“Dedemin yerini yıllardır ecrimisil ödeyerek ekiyorduk, 2014’ten beri onu da almıyorlar. Çünkü Hazine arazileri TOKİ’ye devretmiş.”
Kısacası…
700 yıllık Dışkaya Köyü sakinleri dedelerinden kalan arazileri kullanamadıkları gibi kaybetme tehlikesiyle de karşı karşıyalar.
Geçmişten gelen sorunun düzeltilmesi için de siyasi otoriteden yardım bekliyorlar.

About The Author

aey

Other posts by

Author his web sitehttp://www.ahmeteminyilmaz.com

30

10 2017

Comments are closed.%d blogcu bunu beğendi: