Altepe’nin istifası sonrası AK Parti’de yeni süreç başlıyor… Yeni başkan arayışında ilk istişare Büyükşehir Meclis Grubu’yla

AK PARTİ İL BAŞKANI AYHAN SALMAN

Kimileri direniş bekliyordu… Fakat Recep Altepe partisi ve lideriyle çatışmak yerine iradenin isteğini yerine getirdi ve Bursa Büyükşehir Belediye Başkanlığı görevinden istifa etti.
Üstelik…
İstifaları istenen 3 belediye başkanının harekete geçmemeleri nedeniyle tıkanan süreci çözen isim oldu, Ankara’da Melih Gökçek de Altepe’yi izlemek zorunda kaldı.
Gerçi…
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın son hafta açıklamalarında isim vererek istifa beklediğini söylemesiyle kulislerde Altepe’nin yerine kimin geleceği tartışmaları başladı, hatta aday gibi davranıp Ankara’ya dosya ve anket gönderenler olduğu duyuldu, ama asıl süreç şimdi başlıyor.
O nedenle…
Yaşanan süreçte Altepe’nin direnmesini isteyenler de bırakması gerektiğini savunanlar da kimin yeni başkan olacağını tartışmaya başladı.
Soruyu…
Yani, sürecin nasıl işleyeceğini AK Parti İl Başkanı Ayhan Salman’a sorduk. O da önce hukuki prosedürü anımsattı:
“Biliyorsunuz, Sayın Vali 10 gün içinde Büyükşehir Belediye Meclisi’ni başkan seçimi gündemiyle toplantıya çağıracak. Prosedür bu.”
Peki…
Bursa Valisi İzzettin Küçük 2 Ekim’de Büyükşehir Belediye Meclisi’ni yeni başkanı seçmek üzere toplantıya çağırdığına göre önümüzdeki süreç nasıl işleyecek? Daha açık söylemek gerekirse, Altepe’nin istifasını isteyen siyasi irade sürecin bundan sonrası için acaba ne düşünüyor?
Salman şu cevabı verdi:
“Genel Merkezimiz titiz bir değerlendirme yürütüyor. Yerel Yönetimler Başkanlığı konuyla ilgili olarak bizlerle de istişare ediyor.”
Atılacak adımları açıkladı:
“Önce partimizin Büyükşehir Meclis Grubu ile istişare edilir. Gerekirse kamuoyu araştırması yapılır. Sonra da yine gerekli görülürse bazı arkadaşlarımız yüz yüze görüşme için Ankara’ya davet edilebilir.”
Ardından…
“Bütün bunların 10 gün içinde tamamlanması gerekiyor ve o süre işlemeye başladı” diye ekledi.
Kulislerdeki…
“İnegöl ve Karacabey belediye başkanlarının adlarını önerdiğiniz konuşuluyor” dememiz üzerine de gülümsedi ve şunu söyledi:
“Benim isim önerim olmadı. Önemli olan Bursa’ya hizmet. Kim daha iyi hizmet edecekse il başkanı olarak onun arkasında olurum.”
Şunu da ekledi:
“Birlik ve beraberliğimizi göstermemiz gereken çok özel bir dönemden geçiyoruz. Genel Merkezimizle istişare halinde süreci yöneteceğiz.”

About The Author

aey

Other posts by

Author his web sitehttp://www.ahmeteminyilmaz.com

26

10 2017

Comments are closed.%d blogcu bunu beğendi: