Çin’de en sarsıcı ziyaret… Gen hatası olmayan bebeklerle gen kontrolünde ölümsüzlüğün de sırrı mı var?

BIOTECAN YÖNETİM KURULU BAŞKANI JİNGWEİ LOU

Gerçi… Ziyaret ve inceleme gezileri programı çok yoğun ve yorucuydu, ama çok farklı bir gezi olduğunu da söylemek gerekiyor. Bir kere, çok sayıda müze ziyaret edip Çin tarihi hakkında bilgilendik.
İlk bölümde…
Taizhou bölgesinde akıllı teknoloji kullanan sanayi kuruluşlarını ziyaret edip incelemeler yaptık. İkinci bölümde, Dongyang’daki ahşap oymacılığı ve bambu örme atölyelerini gezdik. Dünyanın en büyük film ve televizyon dizisi stüdyoları gezisi yorucu ama çok keyifliydi.
Üçüncü bölümde…
Çin’in ekonomi, ticaret ve bilim merkezi olan Shanghai’da; Amerika’nın New York’u, ya da Türkiye’nin İstanbul’u gibi bir kentteyiz.
Üstelik…
Shanghai’a döndüğümüz ilk gün müze ziyaretiyle başladı, ama sonraki bölümü geleceği ilgilendirdiği için tam anlamıyla şaşırtıcı ve sarsıcıydı.
Sarsıntıyı da…,
Shanghai İleri Teknoloji Bölgesi’nde yer alan Biotecan firmasını ziyarette Yönetim Kurulu Başkanı Jingwei Lou’yu dinlerken yaşadık.
Lou, oluşturdukları ver bankasını şöyle anlattı:
“Örneğin akciğer kanseri hastalarına tedavi programı uygulanıyor. Biz veri tabanımıza daha önce tedavi olan hastaların planlarını giriyoruz. Eldeki verilerin analiziyle ortaya daha özgün bir tedavi planı çıkıyor.”
Geçen yıl Shanghai Belediyesi ve tıbbi firmaların 500 milyon Yuan yatırımla kurdukları tesisin Asya için en zengin veri bankası olduğunu kaydetti.
Hastalardan alınan bilgilerin yüklendiği dev sistemi gördük. Tam karşısındaki bölümde de azot gazıyla soğutulan genler vardı.
Çin’in çeşitli bölgelerindeki 107 hastanede tam 180 milyon kişiden alınan numunelerle kanser, tansiyon, şeker gibi hastalıkların tedavilerinde yeni planlar oluşturuluyor. İşte o veriler ve genler dev sistemlerde saklanıyor.
Lou bir şey daha söyledi:
“Anne-baba adayları nasıl bir bebek istediklerini söyleyebilecek, gen hatası olmayan bir bebek isteyebilecekler.”
İşte…
Tam bu noktada, “Gen kontrolü, insanoğlunun hayal ettiği ölümsüzlüğü getirir mi?” diye sorduk.
Cevabına…
“Bir anlamda evet” diye başlayan Biotecan Yönetim Kurulu Başkanı Jingwei Lou yaşlandığımızda hayatımızdaki değişimi henüz kontrol edemediğimizi belirtip şunu söyledi:
“Gen şifresini çözerek yaşamın tersine gitmesi sağlanabilir. Hasta hücrenin yeniden canlandırılması ve kendini yenilemesi de sağlanabilir.”
Dinleyince kafamızda da iki soru takıldı kaldı:
Bir…
İnsanoğlunun hedeflediği ölümsüzlüğe ulaşmada son aşamaya mı gelindi?
İki…
Çinliler bir şey buldu da henüz açıklamıyorlar mı?

About The Author

aey

Other posts by

Author his web sitehttp://www.ahmeteminyilmaz.com

08

10 2017

Comments are closed.%d blogcu bunu beğendi: