Dünyanın her yerinde metropol kentlerin sorunu aynı: Önce trafik, sonra ev fiyatları, eğitim ve hava kirliliği!

SHANGHAİ

Çin’e ayak bastığımız Shanghai’ya 1 hafta sonra, gezimizin 9. gününde geri döndük. İlk geldiğimizde gece vakti olmasına karşı ilgimizi çeken gökdelenler yine tüm haşmetiyle gökyüzüne doğru yükseliyor.
Shanghai Planlama Müzesi ziyaretimizde öğrendik ki, Shanghai’ın en yüksek gökdeleni 632, ikinci sıradaki gökdelenin yüksekliği de 492 metre.
Bunun yanında…
Gece vakti ve sabahın 07.00’sinde karşılaştığımız trafik kâbusu da aynen duruyor.
Üstelik…
Tıpkı Bursa’da olduğu gibi, Shanghai’da da belediyenin birinci sorunu olarak ulaşım gösteriliyor.
Bunu da…
Türk gazetecileri Shanghai Belediye Binası’ndaki akşam yemeğinde konuk eden Belediye Sözcüsü ve Basın Müdürü Xu Wei söyledi.
Dedi ki:
“Dünyanın tüm metropol kentlerinde olduğu gibi Shanghai’ın birinci sorunu da ulaşım. Kentin raylı sistemi 600 kilometreyi aştı. üstelik her gün 10 milyon kişi kullanıyor, ama yine de ulaşım sorunu yaşıyoruz.”
ikinci sırada ev fiyatlarını ve üçüncü sırada da eğitimi gösteren Wei, dördüncü sıraya çevre ve temiz havayı koydu.
Sonrasında…
Yemekteki sohbet trafik ve ulaşım üzerine yoğunlaştı. 3 milyon aracın dolaştığı Shanghai caddelerinde araç sayısını azaltmak için geliştirilen yöntemi ise Belediye Sözcüsü Xu Wei’den öğrendik.
Söze…
“Shanghai’yda uyguladığımız yöntem Çin’de çok eleştirildi” diye başladı ve şunu söyledi:
“Yeni araç plakalarını ihaleyle veriyoruz. Kişi plaka almak için gelip başvuruyor, sonra da her ay yapılan ihaleye katılıyor.”
Bu yolla…
Plaka alabilen 9-10 bin kişinin başvuranların yüzde 5’ini oluşturduğunu anlattı.
Yani…
Plakanın ihale maliyeti de 90 milyon Yuan civarında, yani bizim paramızla yaklaşık 45 bin lira yapıyor. Her ay bu yolla 9-10 bin plaka veriliyor ve geliri de toplu taşımayla yol yapımına harcanıyor
Bu noktada…
Shanghai Belediye Sözcüsü ve Basın Müdürü Xu Wei’yi dinlerken bir ara Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe’yi dinliyoruz sandık.
Çünkü, o da Sözcü Wei ile aynı şeyleri söylüyor:
“Biz daha çok insanın toplu taşıma araçlarını kullanmasını istiyoruz. Bunu sağlamak için de özel araç kullananlara zorluk çıkarıyoruz.”
Şunu da ekledi:
“Trafik sorununu çözmek için de sabırlı ve kararlı çalışmak zorunda olduğumuzu biliyoruz.”

Yazar hakkında

aey

Diğer yazıları

webhttp://www.ahmeteminyilmaz.com

07

10 2017

Yoruma kapalı%d blogcu bunu beğendi: