İşkur’un istihdam röntgeninden çarpıcı rapor çıktı: Aranıp bulunamayan elemanlar var, ilk sırada da dikişçi geliyor!

İŞKUR İL MÜDÜRÜ EREN TÜRKMEN

Sanayileşmenin getirdiği doğal sonuç olarak, Bursa gibi istihdam kentleri için eski adıyla İş ve İşçi Bulma Kurumu, yeni adıyla İşkur’un önemi çok büyük.
Günümüzde…
Toplumsal değişimler gibi, kurumların görev anlayışlarıyla yöntemleri de değişti. Çünkü, başvuranların beklentileri farklılaştı. Çalışma alanı hem işveren hem de çalışanlardan oluşan İşkur işte bu değişimi yaşayanlardan.
Nitekim…
İlk yıllarında işe arayanlarla işçi arayanlar arasında köprü olmakla yetinirken, şimdilerde işverenleri ve çalışanları yönlendirmeye yönelik adımlar atıyor.
Değişimi…
İşkur İl Müdürü olarak Eren Türkmen’in atanmasından sonra iş dünyası kadar kamuoyu da hissetmeye başladı. Çünkü, İşkur yaptığı ve çok çarpıcı sonuçlar ortaya koyan araştırmaları artık kamuoyuyla da paylaşıyor.
Bu kapsamda…
4 bin 562 işyeri ziyaret edilerek yapılan işverenlerin ihtiyaçları araştırmasını gönderdi. Gönderdiği rapor çok çarpıcı sonuçlar ortaya koyuyor.
Buna göre…
20 kişinin üstünde işçi çalıştıran işyerlerinin yüzde 28.8’inde bugün için 6 bin 443 kişilik açık iş var.
Buna karşın…
Bursa genelindeki açık iş oranı ise yüzde 2 olarak hesaplandı. Yani, eleman arayan işyeri sayısının pek fazla olmadığı görülüyor.
Açık iş oranı en yüksek sektör yüzde 2.8 ile konaklama ve yiyecek hizmetleri olurken, bu sektör içinde açık iş oranı en yüksek işyerleri de yüzde 37.2 ile konaklama ve yiyecek hizmetleri işyerleri gözüküyor. Onu yüzde 31.8 ile ulaştırma ve depolama işyerleri izliyor.
Raporun çok çarpıcı bir bölümü var.
O bölümde…
20’den fazla eleman çalıştıran işyerlerinin yüzde 42.4’ünün, 7 bin 302 kişinin temininde sıkıntı yaşadıkları görülüyor.
Dahası…
İşkur raporundaki ifadeyle temininde güçlük çekilen elemanlar sıralamasının ilk 5’ini dikişçi, gazaltı kaynakçısı, dokumacı, kumaş için dikiş makinesi operatörü ve beden işçisi oluşturuyor.
Yani…
Rapordan anladığımız kadarıyla, Bursa’da eleman arayan çok fazla değil, ama aradığı elemanı bulamayan işyeri hiç de az değil.

About The Author

aey

Other posts by

Author his web sitehttp://www.ahmeteminyilmaz.com

13

10 2017

Comments are closed.%d blogcu bunu beğendi: