Kabuğundan çıkıyor, gelenekten moderne büyük bir adım atıyor Çin’in dünya liderliği için değişimi!

ÇİN İZLENİMLERİ 1 -Shanghai/Taizhou
Başbakan Yardımcısı Hakan Çavuşoğlu
arayıp da “Çin’e program yapıyoruz, geziye katılmanı istiyorum” dediğinde bin türlü mazeret ürettik.
“Yol uzun” dedik, “Program süresi çok uzun” dedik, “Benim gibi boğazına düşkünlerin Çin mutfağıyla uyumu sorun olur” dedik.
Yalnızca…
“Bu çok farklı bir gezi, unutamayacaksın” demekle yetindi. Çaresiz kabul edince, Bursa’dan, İstanbul’dan ve Ankara’dan bir grup gazeteci arkadaşımızla birlikte Çin Halk Cumhuriyeti’nin resmi konukları olarak yollara düşüp geldik.
Ne var ki…
Daveti yapan Çavuşoğlu gelemedi.
Programın…
Bir çok paydaş ayağı var. İnceleme gezilerini Çin Uluslararası Radyosu organize etmiş. Türkiye ile bağlantıda Basın Yayın ve Enformasyon Genel Müdürlüğü var. Çin’in Ankara Büyükelçiliği de koordinasyonu sağlıyor.
İşte…
Hazırlık aşamaları böyle yaşanan gezinin amacı, gelişmekte olan Türkiye-Çin ilişkilerini güçlendirmek ve Çin’de yaşanan büyük değişimi Türk kamuoyuna anlatmak olarak yansıyor.
Gerçekten de, büyük bir değişim yaşanıyor Çin’de.
Gelenekler ülkesi olarak bilinen Çin’in, artık kendi kabuğundan çıkıp dünya liderliği için büyük bir adım attığı görülüyor.
Gerçi…
Çin gezimizin başlangıç durağı olan Shanghai daha çok ticaret merkezi olarak bilindiği için çok özel bir kent.Caddelerde gezerken karşılaştığınız markalar Amerika ya da Avrupa kentleri izlenimi veriyor.
Dahası…
Shanghai için gökdelenler kenti demek bile mümkün. Çünkü, 4 binin üstünde gökdelen var ve inanılmaz sayıda yenileri yapılıyor. Her yer gökdelen inşaatı. Hele kentle havaalanı arasındaki bölgede çok sayıda yeni kentler yükseliyor.
Aynı durum…
Diğer kentler için de geçerli. Shaghai’den başlayıp 3.5 saat süren hızlı tren yolculuğumuz sırasında geçtiğimiz Jiaxing, Hangzhou, Nigbo gibi büyük kentler yanında, tüm kasaba ve köylerde de gökdelen kent inşaatları yükseliyor.
Üstelik…
Bazı yapılar tamamlanmış, ama içleri boş olsa da gördüğümüz kadarıyla her yer adeta gökdelenler şantiyesine dönmüş.
Gelenekleriyle biline, gözümüzün önünde özel mimarileriyle canlanan Çin kent yaşamı çok hızlı bir dönüşümle modernleşiyor.
Gelip de görünce daveti yapan Başbakan Yardımcısı Hakan Çavuşoğlu’na hak verdik. Gezinin  ilk 2 gününde “iyi ki gelmişim” dedik.

About The Author

aey

Other posts by

Author his web sitehttp://www.ahmeteminyilmaz.com

01

10 2017

Comments are closed.%d blogcu bunu beğendi: