Rusya’nın Sesi Radyosu’ndan Yavuz Oğhan “Halk ne diyor?” diye sordu, biz de Altepe’nin en zor siyasi kararını yorumladık

Rusya’nın Sesi radyosunun Bi De Bunu Dinle programında Yavuz Oğhan canlı yayında doğrudan sordu: Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe istifa edecek mi?
Soruya cevap verebilmek pek de kolay değil.
Çünkü…
Başkan Altepe iki gündür Bosna’nın bağımsızlığının 25, Bilge Kral Aliya İzzetbegoviç’in vefatının 14. yıldönümü törenleri nedeniyle Saraybosna’da.
O nedenle…
Altepe’nin kararını bilemediğimiz için, istifa edip etmeyeceğine yönelik bir yorum yapmak da kolay değil.
Ancak…
Burada konuyu önemli kılan şu: Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başlangıçta doğrudan söylemese bile 2 gündür Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı’nın istifasının beklendiğini açık açık söylüyor.
Bu da…
Altepe’nin artık bir karar aşamasına geldiğini gösteriyor.
Erdoğan siyasi otoriteyi önemseyen bir lider, daha önce vurguladığımız gibi de karar verdiğinde ikna edebilmek ve geri döndürebilmek mümkün değil.
Açık açık istifasını beklediğini söylediği Altepe için çok zor bir seçenek ortaya çıkıyor: Siyaset yaptığı, bağlılığını bugüne kadar hep gösterdiği ve en önemlisi göreve getiren irade olan liderinin çağrısını kabul edip istifa edecek mi, yoksa oy aldığı seçmen tercihi mi yapacak?
Bu noktada…
Yavuz Oğhan gelişmelere halkın ne dediğini merak etti.
Aslında…
Bugün yaşanan sorun belediye başkanlarının genel sorunu olarak da kabul edilebilir. Doğal olarak, kentlerde belediye başkanının çalışma yöntemi ve tercihlerinden çok memnun olan da vardır, hiç memnun olmayıp tepki gösteren de olur.
Bu değerlendirmeye “İş yapan hata da yapar, hiçbir şey yapmayanın hatası da olmaz” deyişini eklemek de mümkün.
Her belediye başkanı gibi Altepe’nin çalışmalarını beğenip destekleyenler kadar, “gitse de kent kurtulsa” yaklaşımı gösterenlerin olması da normal.
Ne var ki…
Yerel seçime 1.5 yıl, adayların belirlenmesine de 1 yıl kala ilk kez gündeme gelen değişim yöntemini izleyen vatandaş, bunun nedenini merak ediyor.
Bu meraklar cevap bulamadığında zan oluşuyor ki, konunun siyasi boyutu açısından bu da önemli olsa gerek.
Galiba…
Kararı zorlaştıran ve süreci uzatan da bu.

About The Author

aey

Other posts by

Author his web sitehttp://www.ahmeteminyilmaz.com

21

10 2017

Comments are closed.%d blogcu bunu beğendi: