Tartışma konusu olan Sırbistan’dan et ithalatı anlaşmasındaki özel maddeyi Bursa Milletvekili Şahin açıkladı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın geniş bir heyetle yaptığı Sırbistan ziyareti sırasında bu ülkeden 5 bin ton et ithal edilmesi için anlaşma imzalaması Türkiye’de tartışma konusu oldu.
Heyette bulunan AK Parti Bursa Milletvekili Hüseyin Şahin ise, tanıklık ettiği anlaşmanın kamuoyuna yansımayan yanını özel bilgi olarak açıkladı:
“Müslüman Boşnakların yaşadıkları Sancak ormanlık olması yanında hayvancılığıyla da biliniyor. Cumhurbaşkanımız et ithalatı için Sırbistan’a kota verirken, bu bölgenin etlerinin değerlendirilmesini istedi.”
Şunu da ekledi:
“Bu isteği Sırbistan Cumhurbaşkanı Sayın Vucic de destekledi. Önümüzdeki yıl yapılacak 5 bin ton ithalatında Müslümanların yaşadığı bölgenin etleri değerlendirilecek.”
Bu arada…
Yine Müslümanların yaşadığı bölge için yapılan anlaşmaları da anımsattı:
“Orada ecdad yadigarı eserlerimiz var. Onları TİKA ve Vakıflar onarıp ihya edecekler. Nitekim, Novi Pazar’da şu anda metruk olan tarihi İsabey Hamamı’nı Vakıflar hemen onaracak.”
Sonra da…
Görüşmelerde dillendirilen isteği aktardı:
“Türk tarafı olarak, tarihi hamam onarıldığında kültürel alanda kullanılması için Yunus Emre Enstitüsü’ne tahsisini istedik. Sırp yönetimi de sıcak baktı.”

About The Author

aey

Other posts by

Author his web sitehttp://www.ahmeteminyilmaz.com

14

10 2017

Comments are closed.%d blogcu bunu beğendi: