Yarının gerçeğine bugünden hazırlık: 2023 hedefine ulaşabilmek için sanayide teknolojiyle dönüşüm başlıyor

İL BİLİM SANAYİ VE TEKNOLOJİ MÜDÜRÜ LATİF DENİZ

Bir dönem, ekonominin gelişimi amacıyla sanayi üretiminin artması için hiçbir kriter gözetmeksizin yatırımlar yapıldı, fabrikalar açıldı.
Bunun iki amacı vardı: Biri istihdam açığını çözmek, diğeri ihracatı arttırmak. İkisinde de amaca da ulaşıldı.
Ama…
Artık kriterler değişti. Dünyada başka bir üretim anlayışı var. Geleneksel sanayi teknolojik üretime dönüşüyor, yüksek teknoloji öncelik haline geldi.
Nitekim…
Geçen ay Çin Halk Cumhuriyeti’nin konuğu olarak sanayi kentlerinde yaptığımız inceleme gezisinde yüksek teknoloji üretiminin boyutlarını gördük.
Bu sayede Çin artık kendi buluşları ve ürettiği kendi markalarıyla dünya pazarlarında egemen olma noktasına geldi.
Aynı durum…
Bizim için de geçerli. İçimizi rahatlatansa, bu yönden adımların atılıyor olması. Hem yakın plan hem uzun vadeli dönüşüm planlamalarıyla Bursa sanayisinin dünyayla entegrasyonu sağlanıyor.
İl Bilim Sanayi ve Teknoloji Müdürü Latif Deniz’le sohbet ederken de aynı heyecanı gördük.
80’li yılların başında memur olarak başladığı kurumda bugün müdür olarak heyecanla hizmet verirken, Bursa’nın değişimini yaşayan Deniz, bu süreçte Bursa’nın yapısını bilen bürokrat olduğu için de avantajlı.
O avantajını Bursa için hedef belirlerken ortaya koydu:
“Her alanda olduğu gibi, kurumumuzda da klasik yöntemleri terk ettik. Artık biz sanayicinin ayağına gidiyoruz. Bursa sanayisinin yüksek teknolojiye dönüşümü için neler yapılabileceğini birlikte konuşuyoruz.”
Şunu özellikle vurguladı:
“Sanayicimiz için Ar-Ge oluşturduk. Bursa’mızdaki iki üniversiteyle birlikte hocalarımız sanayi için burada araştırmalar yürütüyorlar.”
Hedefi şöyle açıkladı:
“Sanayi için 2023 hedefi doğrultusunda çalışıyoruz. 2023 hedefimize ulaşmak için de sanayide yüksek teknolojiyle dönüşümü sağlamamız gerekiyor.”
Gencecik gazetecilik günlerimizin gencecik memuru olan İl Bilim Sanayi ve Teknoloji Müdürü Latif Deniz üstlendiği görevin sorumluluğunu bilen bir bürokrat.
Hedefi de, planlaması da, kurum olarak attığı adımlar da çok doğru. Heyecanı ise, gerçekten heyecan verici.

About The Author

aey

Other posts by

Author his web sitehttp://www.ahmeteminyilmaz.com

23

10 2017

Comments are closed.%d blogcu bunu beğendi: