Yenişehir’de güzergah değiştiren hızlı tren, siyasetçinin uyarısıyla yanlışından dönüyor

AK PARTİ BURSA MİLLETVEKİLİ HÜSEYİN ŞAHİN

Aslında… Bu sayfaların okurları “ben yaptım oldu” mantığıyla hareket eden TCDD’nin yaptığı güzergah değişikliğini 15 Ağustos günü okudular.
O yazıda…
2009 yılında TCDD’nin belirlediği demiryolu güzergahına göre DSİ’nin 2011 yılında 16 bin 665 hektar alanı Boğazköy Barajı’ndan sulayacak 355 kilometre boru hattının 340 kilometresini ve 400 kilometre arazi toplulaştırma yollarının 350 kilometresini tamamlayıp drenaj kanallarını bitirdiğini de aktardık.
Dahası…
3 ilçedeki 27 mahallenin 9 bin 156 hektarlık arazisinde toplulaştırma yapıldığı, mülk sahiplerine yeni arazilerin tapularının verildiği bilgisi de yer aldı.
Bütün bunlar…
Hızlı trenin Yenişehir’in güneyinden geçmesine göreydi, TCDD güzergahı Yenişehir’in kuzeyine alınca hepsi çöpe gidecek, her şey sil baştan yapılacaktı.
İşte…
Bu konudaki gelişmeleri AK Parti Bursa Milletvekili ve TBMM Milli Savunma Komisyonu Başkanvekili Hüseyin Şahin açıkladı:
“Bölgeyi iyi bilen ve yatırımları adım adım takip eden bir siyasetçi olarak, kamu maliyeti adına  gidip TCDD’yle görüştük. ve uyarıda bulunduk.”
Şunu ekledi:
“Görüşmede ‘Güzergahı Yenişehir’in kuzeyine aldınız ama Yenişehir Sulama Projesi kapsamında güneyde toplulaştırmayla 50 metre genişliğinde hızlı tren yolu sıfır maliyetle elde edilmişti’ dedik.”
Şunun altını çizdi:
“Kamulaştırması yapılan alanda sulama hatları çekilmiş, vatandaşın hak kaybına yol açmadan mülkiyet tapuları toplulaştırmayla beraber teslim edilmiş. 50 metrelik o bant da bedelsiz kamuya bırakılmıştı.”
Ardından…
“Güzergah Yenişehir’in kuzeyine alındığında problemler çıkacağı uyarısı yaptık” dedi ve problemleri sıraladı:
“Birincisi, kamulaştırma problemi çıkacaktı. İkincisi, tapu problemi olacaktı. Çünkü tapuların bir daha tahsisi gerekecekti. Üçüncüsü 70-80 santim çaplı yeraltı sulama hatları zarar görecekti.”
Bütün bunlara bir de finans sorunu ekleneceğini, oysa güneyde problemsiz ve sıfır maliyetli arazi olduğunu ifade eden Şahin şu bilgiyi verdi:
“Uyarıya TCDD yönetimi teşekkür etti. Bazen bürokrasinin hatasını siyasetçi, bazen de siyasetçinin hatasını bürokrat gideriyor. Burada da bürokrasinin hatasını düzeltiyoruz.”
Yani…
“Yani durum şu: TCDD yönetimi proje revizyonuyla güzergahın yeniden Yenişehir’in güneyine alınacağını söyledi. Böylece maliyet ve zaman kazancımız olacak.”

Yazar hakkında

aey

Diğer yazıları

webhttp://www.ahmeteminyilmaz.com

31

10 2017

Yoruma kapalı%d blogcu bunu beğendi: