Başbakan Yardımcısı Çavuşoğlu dünya vitrinine çıkaracak şenliği Bursa’yı aldırdı… 23 Nisan’da 40 ülkeden 800 çocuk geliyor

BAŞBAKAN YARDIMCISI HAKAN ÇAVUŞOĞLU

Hiç kuşkusuz, dünyanın en büyük çocuk şenliği olarak tanınıyor… Üstelik, Büyük Millet Meclisi’nin açılması nedeniyle Atatürk’ün çocuklara armağan etmesi en önemli özelliği.
İşte…
Dünyadaki tek çocuk bayramı olan 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı nedeniyle TRT’nin 1979 yılında başlattığı mükemmel bir organizasyon var.
39 yıldır…
23 Nisan haftası TRT Uluslararası 23 Nisan Çocuk Şenliği olarak dünya çocuklarının da katılımıyla kutlanıyor. Geçen sürede 150 civarında ülkeden toplam 30 binin üstünde çocuk katıldı.
İlk yıllarında…
Şenlik yalnızca Ankara’da kutlanıyordu. Sonra Anadolu’nun değişik kentleri ev sahipliği yaptı. Bursa da bu kapsamda 2011 yılında ev sahibi oldu.
Bu yıl…
Dünyanın en büyük çocuk şenliğinin 40. yılı olduğu için, TRT’ye başvuran çok sayıda İl bu anlamlı etkinliğin ev sahibi olmak istedi.
Ne var ki…
Tam karar aşamasında devreye Başbakan Yardımcısı Hakan Çavuşoğlu girdi ve 14-30 Nisan 2018 tarihleri arasında düzenlenecek TRT Uluslararası 23 Nisan Çocuk Şenliği’nin adresinin Bursa olmasını sağladı.
Konuşmamızda…
Mutluluğu sesine yansıyordu.
“Tarihi geçmişiyle Osmanlı’ya başkentlik yapan yeşil Bursa, dünyanın dört bir yanından gelecek çocuklara ev sahipliği yaparak dünya vitrinine çıkacak” dedi ve şu bilgileri verdi:
“40 ülkeden yaklaşık 800 çocuk Bursa’ya gelecek. Kafilelerle birlikte 150 yabancı lider ve 30 civarında yabancı basın mensubu da Bursa’da olacak.”
Program için hazırlıklara şimdiden başlandığını kaydedip şöyle devam etti:
“Çok görkemli bir Festival Yürüyüşü olacak. Halk konserleriyle birlikte ülkelerden gelen çocuk ekipleri sokak gösterileri yapacaklar, spor ve oyun etkinliklerine katılacaklar.”
Şunu da ekledi:
“14-30 Nisan 2018 tarihleri arasında Bursa’da buluşacak dünya çocukları kent merkezindeki ekinlikler yanında ilçelerdeki programlara katılacaklar. Çevre gezileriyle de Bursa’nın tarihi, kültürel, doğal yerlerini gezecekler.”
Programda…
23 Nisan Gala Gösterisi ve TRT’nin halkoyunları özel Türkiyem gösterisi yanında şenlik pikniği de yer alıyor.

About The Author

aey

Other posts by

Author his web sitehttp://www.ahmeteminyilmaz.com

16

11 2017

Comments are closed.%d blogcu bunu beğendi: