CHP lideri Kılıçdaroğlu’nun stratejik seçim çağrısına seçmen pek ilgi göstermedi

ADA ARAŞTIRMA GENEL MÜDÜRÜ AYHAN ADIGÜZEL

Aslında… Siyaset stratejisi bakımından ele alındığında CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun geçen hafta “hodri meydan” diyerek yaptığı seçim çağrısı zamanlama olarak çok da yanlış değil.
Çünkü…
İktidarda kendi oy bloğunu oluşturan, hatta oy bloğunu giderek sağlamlaştırdığı  gözlenen AK Parti bu dönemde çok ciddi bir siyasi revizyon yaşıyor.
Başbakan değişikliğiyle başlayan, hükümet değişikliyle dikkat çekici noktaya gelen revizyon il başkanı yenilemelerini getirdi.
Buna belediye başkanları değişimi de eklenince doğal olarak parti içinde hassasiyet oluştu. Şimdi kongrelerle ilçe başkanları değişimi süreci yaşanıyor.
Bütün bunlar…
Her parti için hassasiyet oluşturur. Dışarı yansımasa bile, AK Parti içinde de böyle bir kitle oluştu.
İşte…
Bugüne kadar seçim kazanamamış olsa bile, hatta kamuoyu araştırmaları iktidar vaat edecek oy patlamaları işareti vermese bile CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun yaptığı hemen seçim çağrısı rakibi zaafiyet anında köşeye sıkıştırma hedeflediği için siyasi strateji adına doğru.
Ne var ki…
Her ay düzenli yaptığı gündem araştırmalarına bu sütunlarda yer verdiğimiz Ada Araştırma Genel Müdürü Ayhan Adıgüzel’in gönderdiği ekim ayı araştırma raporu bu hamlenin seçmende karşılık bulmadığını, dahası seçmeni heyecanlandırmadığını gösteriyor.
Çünkü…
Türkiye genelindeki son araştırmaya katılanların yüzde 16.2’si hemen seçim çağrısını kesinlikle yanlış bulurken, yüzde 41.8 de yanlış olduğu görüşünde.
Çağrıyı yanlış bulanların toplamı yüzde 58’e ulaşıyor.
Buna karşın…
Yüzde 7.5 kısmen doğru, yüzde 28.9 doğru, yüzde 5.6 da kesinlikle doğru buluyor. Yani, doğru bulanların oranı yüzde 42’de kalıyor.
İlginç notlardan biri de şu:
Ada Araştırma’nın araştırmasına katılanların yüzde 24.8’i bu soruya cevap vermek istememiş. Elde edilen sonuçlar da, cevap veren yüzde 75.2’nin görüşlerinden ortaya çıkmış.
Zaten…
Kılıçdaroğlu’nun çağrısının seçmende heyecana yol açmadığı sonucu da buradan çıkıyor.

About The Author

aey

Other posts by

Author his web sitehttp://www.ahmeteminyilmaz.com

13

11 2017

Comments are closed.%d blogcu bunu beğendi: