Kamuoyuna “Büyükşehir Belediye’sinde yolsuzluk skandalı” olarak yansıdı, ama altından bambaşka bir hikaye çıktı

Haber… “Büyükşehir Belediyesi’nde yolsuzluk” ve “ BUSKİ’de skandal” denilerek özellikle AK Parti çevrelerinde öyle hızlı yayıldı ki şaşırmamak elde değil.
O nedenle…
Araştırmadan edemedik, konuşunca da meseleyi anladık.
Konu şu:
Büyükşehir Belediyesi altyapı kuruluşu BUSKİ 2015 yılında araç kiralama ve eleman temini için ihaleye çıkıyor. Araç kiralama işini Büyükşehir’in ulaşım şirketi Burulaş, eleman ihalesini de yine Büyükşehir şirketi Binted kazanıyor.
Önemli nokta şu:
2 şirket de, en iyi fiyatı verdikleri için rakipleri ekarte edip ihaleyi alıyorlar.
Ancak…
Sayıştay denetiminde ihaleyi verip onaylayan kurum olan BUSKİ Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı ve Genel Müdürü İsmail Hakkı Çetinavcı’nın aynı zamanda ihaleyi alan belediye şirketi Binted’in yönetim kurulunda olduğu tespit ediliyor.
Bunun üzerine…
BUSKİ, ihalenin onaylayanı olan Çetinavcı’nın ihale öncesi yetki devri yaptığı BUSKİ Yönetim Kurulu kararını denetçiye veriyor.
Ayrıca…
Yönetim Kurulu’nun aldığı kararı Sayıştay denetçisine vermeyi unutan BUSKİ’nin ilgili birimi, “Bundan sonra daha dikkatli olacağız” deyip özür yazısı verdi.
Denetçi de bunu ikrar ve özür kabul edip raporuna yazdı.
İşte sorun da buradan çıktı.
Benzer durum farklı isimlerle Burulaş’ın araç kiralama ihalesi için de geçerli.
Kısacası…
Ortada kişilerin çıkarı olmadığı gibi kendi şirketinden iş alarak belediyeyi koruma isteği var. Fakat iyi niyetle yapılan, BUSKİ ilgili biriminin de hatasından kaynaklanan bir durum Sayıştay raporunda kabahat olarak yer alıyor.
Haber de bu şekilde yayılıyor.

About The Author

aey

Other posts by

Author his web sitehttp://www.ahmeteminyilmaz.com

09

11 2017

Comments are closed.%d blogcu bunu beğendi: