Kremlin’de tarihe tanıklık günü… Tarihi sarayda ilk kez bir Türk’e devlet nişanı verilen törenden bölgeyi ilgilendiren tarihi mesajlar çıktı

Moskova-RUSYA
Kremlin Sarayı
dünyanın tanıdığı yapılardan biri. 14. yüzyılda yapılan  ve devrim öncesi Rus Çarları’nın yaşadığı tarihi saray yalnızca taş duvarlardan ibaret değil.
Her dönemde dünyanın güç merkezlerinden biri olan Kremlin’de alınan kararlar yine hep etkili oldu.
Bugün de öyle…
Bir ara sendelemiş olsa da, Putin’le birlikte Rusya yeniden kutup merkezi haline geldi. Bölgesel dengeler ve etkileri de göz önüne alındığında, Türkiye-Rusya ilişkileri daha farklı bir anlam kazanıyor.
Orada da…
Yaşandığı andan itibaren “uçak krizi” olarak adlandırılan sorun, iki ülke ilişkilerini sarstı, bazı etkileri bugün bile giderilemedi.
İşte…
İki ülke arasında krize dönüşen olay sonrası kopan ilişkileri onarmak ve tekrar rayına oturtmak için Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’dan aldığı görevle harekete geçen Devlet eski Bakanı Cavit Çağlar, çabalarının karşılığı olarak Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin tarafından Devlet Dostluk Nişanı ile ödüllendirildi.
Ödül de…
Rusya’nın en önemli bayramlarından biri olan Ulusal Birlik Günü nedeniyle cumartesi günü Kremlin Sarayı’nda düzenlenen tören sırasında bizzat Putin tarafından verildi.
İzleyip tarihe tanıklık ettiğimiz için kendimizi şanslı kabul ettiğimiz tören de, ödül de tarihsel değeri nedeniyle önemli.
Çünkü…
Türkiye ve Rusya arasında yeniden barış ortamı oluşmasaydı, hazırlanan Ortadoğu haritaları canımızı çok yakacaktı.
O nedenle…
Sınırlarımız üstünde uçak bile kaldıramadığımız günlerden Suriye’de ve Irak’ta askeri operasyon yapabilir duruma gelmemizde, Çağlar’ın devreye girmesiyle başlayan, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Rusya Devlet Başkanı Putin’in güçlü irade ortaya koyup uzlaşmalarıyla tamamlanan süreç etkili oldu.
Kısacası…
Güçlü 2 liderin sağladıkları uzlaşma bölgeye barış getirmesi yanında, hesapları bozduğu için tarihin akışını değiştirdi.
Yani…
Kremlin’deki tören, Cavit Çağlar’ın  Rusya Devlet Dostluk Nişanı alan ilk Türk olmasının ötesinde anlam taşıyor.
Nitekim…
Çağlar tören salonun girişinde hem Rus hem de Avrupa televizyonlarının gözdesi oldu.
Israrla sorulan görüşmeler sorularına verdiği karşılık, aynı zamanda Kremlin Sarayı’ndaki tarihi törenden yansıyan mesaj oldu:
“Talihsiz bir olay yaşandı, ama 2 liderin dostluğu galip geldi ve bu dostluk barış getirdi. Güçlü karakterler olan 2 lider de birbirlerine benziyorlar. Sayın Putin ve Sayın Erdoğan barışın en büyük liderleri.”

About The Author

aey

Other posts by

Author his web sitehttp://www.ahmeteminyilmaz.com

06

11 2017

Comments are closed.%d blogcu bunu beğendi: