Moskova’nın en güzel binalarından biri olan ve Tolstoy’un anılarının yaşadığı konakta tarih değiştiren uzlaşmanın gururu

MOSKOVA – RUSYA
Hiç tartışmasız Moskova’nın en güzel konaklarından biri. En büyük özelliği dünyanın tanıdığı Rus yazar Tolstoy’un dedesine ait olması. Dolayısıyla, Rus edebiyatının büyük yazarı Tolstoy’un çocukluğu bu binada geçmiş.
Aslında…
Binanın orijinali ahşapmış. Bu nedenle de, Napolyon kuşattığında Rus halkı kenti sağlam teslim etmemek için yakınca, Tolstoy’un dedesinin konağı da yanmış. Sonra bir işadamı taş yapı olarak yeniden yapmış.
Şimdiyse…
Türkiye’nin Moskova Büyükelçiliği Rezidansı olarak kullanılan bu güzel yapıda Moskova Büyükelçimiz Hüseyin Diriöz ve eşi Sibel Demiröz çok özel, hatta duygusal bir törene evsahipliği yaptılar.
Çünkü…
Tolstoy’un anılarının yaşadığı bu güzel konakta tarihin akışını değiştiren bir uzlaşmanın mimarı olarak Devlet eski Bakanı Cavit Çağlar’Rus Türk İşadamları Birliği tarafından teşekkür plaketi verildi.
Nedeni de şu:
Çağlar, uçak krizi nedeniyle kopan Türk-Rus ilişkilerini yeniden kurmak için Türkiye adına kolları sıvarken, Rusya tarafında Dağıstan eski Cumhurbaşkanı Ramazan Abdülatipov ile Azerbaycan eski Başbakan Birinci Yardımcısı Abbas Abbasov vardı.
Üçü el ele verdiler, Türkiye-Rusya ilişkilerini yeniden kurmak üzere girişimlere baladılar. Son noktayı ise Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin bir araya gelip koydular.
Sonrasında…
İki lider tam 8 defa görüştüler ve çok önemli yol aldılar. Önümüzdeki yakın süreçte de dokuzuncu buluşmayı gerçekleştirecekler.
Bir anlamda…
Cavit Çağlar’ın danışmanı olan ve tüm bu sürecin sekreteryasını yürüten  Türkolog Prof. Dr. Naida Cumukova’nın gelişimi anlatırken, “Tarihi okumak önemli, ama tarihi yazmak ondan da önemli” dediği gibi, tarihin akışını değiştiren gelişmeler yaşandı.
İşte…
Uçak krizi sonrası Rusya’da büyük sıkıntıya düşen, hatta aralarından bazıları intihar düşünecek noktaya gelen Türk işadamları, tarihin akışını değiştiren Çağlar’a bu nedenle teşekkür plaketi verdiler.
Bu çok özel gecede, Çağlar’ın söyledikleri de önemliydi:
“Ben bu ödülü, bu süreçte birlikte çalıştığımız değerli dostlarım Ramazan Abdülatipov ve Abbas Abbasov adına alıyorum. Biz üzerimize düşeni yaptık, ama bütün başarı krizi bitiren liderlerimize ait. Başarı onlarındır.”

About The Author

aey

Other posts by

Author his web sitehttp://www.ahmeteminyilmaz.com

06

11 2017

Comments are closed.%d blogcu bunu beğendi: