Osmangazi Belediye Başkanı Dündar’dan kent meydanı demokrasisi: Nasıl bir meydan istiyorsunuz?

OSMANGAZİ BELEDİYE BAŞKANI MUSTAFA DÜNDAR

Doğup büyüdüğümüz Bursa’nın yıllardır değişmeyen konuları var. Örneğin, gazeteciliğe başladığımızda meslek büyüklerimiz “Meydansız kent Bursa” yazılarını gazetelere manşet yaparlardı.
Aynı şeyi 41 yıldır da biz yazıyoruz.
Gerçekten de…
Tüm tarihi kentler meydanlarıyla anılırken, geniş kavşaklarına meydan adı verdiğimiz Bursa’nın ne yazık ki gerçek bir meydanı yok.
İşte…
Son yıllarda bu eksiğin giderilmesi için atılan adımlar var.
Örneğin, rahmetli Hikmet Şahin döneminde Kent Meydanı yapıldı, ama proje bittiğinde alışveriş merkezi öne çıktı ve arzulanan gibi meydan olmadığı görüldü. Recep Altepe döneminde Atatürk Stadı yıkılarak yerine Atatürk Stadyumu Meydanı yapmak üzere hazırlanan proje henüz tamamlanmadı.
Bununla birlikte…
Tarihi kentlerin özelliklerine uyan çevresindeki yaşam alanları ile birlikte gerçek bir kent meydanı ortaya çıkarmak için Osmangazi Belediye Başkanı Mustafa Dündar kolları sıvadı.
Eski Santralgaraj, bugünün Kent Meydanı alışveriş merkeziyle Osmangazi Belediyesi arasındaki çöküntü alanı haline dönüşen bölgeyi temizleyerek gerçek bir kent meydanı yapmak istiyor.
Projedeki…
Son durumu Osmangazi Belediye Başkanı Mustafa Dündar şöyle anlattı:
“40 dönümlük alanın yüzde 95’ini kamulaştırdık. Bugüne kadar 68 bina alındı ve yıkıldı. Bundan sonrası için 14 parsel kaldı.”
Bölgenin…
Ticari yönden tam merkezde olduğunu vurgulayan Dündar, çarşı bölgesiyle kentin alt kesimleri arasındaki yaya trafiğinin buradan geçtiğini anımsattı.
“Kamulaştırmaya 120 milyon lira harcadık. Bu 10 yıl önceki belediye bütçesi kadar bir harcama “ dedi ve “nasıl bir meydan” olacağını söyledi:
“Bir kere, oradan geçen herkesin yararlanacağı meydan olacak. Ticari fonksiyonu olmayan, vatandaşa açık yer haline getirmek amacımız.”
Bu noktada…
“Orası vatandaşın vakit geçirebileceği bir yer ve en önemlisi Bursa’nın meydanı olacak” deyip şunu açıkladı:
“Belediye Meclisimize sunum yaptık. Şimdi de vatandaşımıza ‘Nasıl bir meydan istiyorsunuz?’ diye soruyoruz. Bunun için anketler yapıyoruz.”

About The Author

aey

Other posts by

Author his web sitehttp://www.ahmeteminyilmaz.com

20

11 2017

Comments are closed.%d blogcu bunu beğendi: