Sağlık bürokrasisi yeniden tek çatıda birleşti, kurumsal hafıza değer buldu, Bursa’nın sağlığı yine Dr. Özcan Akan’a emanet edildi

İL SAĞLIK MÜDÜRÜ DR. ÖZCAN AKAN

Açıkça söylemek gerekirse… 2015 seçimine girilirken Sağlık Bakanı olarak hükümette yer alan Mehmet Müezzinoğlu’nun AK Parti Bursa Milletvekili seçildiği dönem sağlık yatırımları açısından Bursa’nın şansı oldu.
O süreçte…
Bürokrasideki kurumsal hafıza kavramı İl Sağlık Müdürü Dr. Özcan Akan’la öne çıktı.
Aslında…
Dr. Akan bürokraside hep işlemesi gereken yol olan kurumun içinden geliyor.
Gencecik sağlık bürokratı olarak 1995 yılında İl Sağlık Müdür Yardımcılığı göreviyle birlikte, aynı zamanda Yalova, Bilecik, Kütahya, Balıkesir, Çanakkale illerini kapsayan 112 Acil Sağlık Hizmetleri Şube Müdürlüğü’nü de üstlendi.
Sonrasında…
2004’te 1 yıl Osmangazi Belediyesi Sağlık İşleri Müdürlüğü, ardından 1 yıl da Şevket Yılmaz Devlet Hastanesi’nde Başhekim Yardımcılığı yaptı.
Ardından da…
Ekim 2009’dan itibaren Bursa İl Sağlık Müdürü olarak sorumluluk aldı.
Yani…
Kurumun içinden, tüm kademelerinde görev yaparak ve en önemlisi kenti tanıyarak yöneticiliğe geldi.
En önemli avantajı da bu oldu. Bursa’yı iyi tanıyor, sağlık alanındaki sorunları biliyor, sahada çalıştığı için de çözüme yönelik projeler üretebiliyor.
Nitekim…
Son 10 yıla baktığımızda, siyasetçinin de desteğiyle Bursa’nın en çok sağlık yatırımı alan il olduğunu görüyoruz. Her ilçede Devlet Hastaneleri yapılıyor. Kiminin inşaatı bitip hizmet vermeye başladı, kimi ilçelerde hastane inşaatları son aşamaya geldi.
Üstelik…
Geleneksel resmi hastane binası mimarisinden çok farklı, modern hastane binaları kazandırıldı.
Yine bu süreçte Türkiye’nin en başarılı 112 Acil Servisi oluşturuldu.Son dönemde yöreye göre uzmanlık alanlarıyla ilçelerin tümünde planlanan Sağlıklı Yaşam Merkezleri projesi Türkiye’ye model oldu.
İşte…
Bir dönem farklı modelin uygulandığı sağlık bürokrasisi tek çatı uygulamasıyla yeniden yapılandırılırken, kurumsal hafıza ve gösterdiği başarı nedeniyle İl Sağlık Müdürlüğü görevi yine Dr. Özcan Akan’a teslim edildi.
Bize göre de en doğru yol buydu ve doğrusu oldu.

About The Author

aey

Other posts by

Author his web sitehttp://www.ahmeteminyilmaz.com

14

11 2017

Comments are closed.%d blogcu bunu beğendi: