Sağlıkta planlama değişince hedef ve iddia büyüdü: 5 yıl sonra en iyi sağlık hizmetini Bursa verecek

İL SAĞLIK MÜDÜRÜ DR. ÖZCAN AKAN VE YILDIRIM İLÇE SAĞLIK MÜDÜRÜ DR. FERHAT EKİNCİ

Sağlık her şeyden önemli… O nedenle, sağlık alanında atılan her adım, yapılan her iş önem taşıyor.
Gün doğmadan başlayan muayene ve ilaç kuyruklarının hastane binası dışına taştığı yıllar artık geride kaldı. Şimdi, sağlık hizmetini daha iyi hale getirmek için iddialı projeler dönemi başladı.
Nitekim…
İl Sağlık Müdürü Dr. Özcan Akan’la sohbet ederken, iddiasını ortaya koydu:
“Devam eden hastane binalarımız ve yaşam merkezi projelerimiz 5 yıl sonra tamamlandığında Bursa en iyi sağlık hizmeti veren il olacak.”
Yeni süreçte…
Vatandaşın öncelikli başvurabileceği yaşam merkezleri uygulamasının öne çıkacağına işaret eder Dr. Akan, bu nedenle idari yapılanmayla bütünleşen projelere hız verdi.
Örneğin…
Her ilçede yan yana iki bina yapılacak. Bu binalardan dikey yani yüksek olanı İlçe Sağlık Müdürlüğü olarak idari hizmet verirken, yatay bina ise Yaşam Merkezi olarak şifa dağıtacak.
Dr. Akan bu yapılanma projesinin şu anki durumu hakkında da bilgi verdi:
“Osmangazi, Yıldırım, Nilüfer, İnegöl, Mustafakemalpaşa ve Orhaneli’nde proje ihaleleri yapıldı.”
Şunu ekledi:
“Merkezdeki en büyük ilçe Osmangazi’de Çekirge Devlet Hastanesi’nin olduğu yere yapılacak. Yıldırım’da Ankara Yolu üzerindeki Yüksek İhtisas Hastanesi yeri değerlendirilecek. Nilüfer için de bir tercih yapacağız.”
Yanı sıra…
Gemlik’te eski hastanenin olduğu yere proje gerçekleştirilecek. Orhaneli ve Mustafakemalpaşa’da eski hastane binalarında tadilata gidilirken Gemlik’te eski hastane binası tamamen yenilenecek.
Gürsu, Yenişehir ve İznik’teyse yeni binalar yapıldı.
Yıldırım İlçe Sağlık Müdürü Dr. Ferhat Ekinci’nin de katıldığı sohbette, İl Sağlık Müdürü Dr. Özcan Akan yeni sistemin mantığını şöyle açıkladı:
“Artık sağlık müdürlükleriyle hastaneler arasında kopukluk olmayacak. İlçelerde yan yana yapılacak ve bir çeşit sağlık kampusu oluşacak. Böylece sağlık hizmetleri işleyişi hızlanacak.”
Şunu da ekledi:
“Onun için, projeler 5 yıl sonra bittiğinde Bursa’nın en iyi sağlık hizmeti veren il olacağını iddialı şekilde söylüyorum.”

About The Author

aey

Other posts by

Author his web sitehttp://www.ahmeteminyilmaz.com

11

11 2017

Comments are closed.%d blogcu bunu beğendi: