2019’da da yapılsa, 2018’e de alınsa yeni sitemle yapılacak seçimin özelliğini Faruk Çelik yorumladı: Uzlaşmacı siyasal yapı oluşacak

Gerçi… Cumhurbaşkanı ve milletvekili seçiminin 30 Mart 2019’daki yerel seçimden önce yapılması beklentisi artıyor, ama seçim tarihi 3 Kasım 2019 olarak gözükmeye devam ediyor.
Böyle bir ortamda…
Tabandan başlayan siyasi yaşamında İl Başkanlığı yapan, milletvekili olduktan sonra Grup Başkanvekilliği üstlenen, hükümetlerde Devlet Bakanı, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı, Gıda Tarım Hayvancılık Bakanı olarak yer alan Bursa’nın siyasetçisi Faruk Çelik’e hızla yaklaşan 2019 seçimini nasıl gördüğünü sorduk.
Önce tanıklık ettiği süreçlere ait gözlemini paylaştı:
“Türkiye’ye istikrarsız dönemlerin çok şey kaybettirdiğini gördüm. 2002’de başlayan AK Parti dönemiyle Süleyman Demirel ve Adnan Menderes dönemlerindeki istikrarlı süreçlerin de çok şey kazandırdığını gördüm.”
Şunu vurguladı:
“Biz tek başına iktidar olmanın avantajlarıyla önemli icraatlar yaptık, siyasi istikrarın ne kadar önemli olduğunu gördük.”
Sonra da…
3 Kasım 2019 olarak gözüken seçimi, 16 Nisan referandumundan ele aldı:
“16 Nisan referandumuyla yeni bir hükümet sistemine geçtik. Yeni sistem ideolojilerin değil, ideallerin yarışını getiriyor.Artık ideolojiler çatışmayacak, idealler yarışacak.”
Devam etti:
“Toplum bütünleşip siyaseten güçlenecek. Siyasal parçalanmışlıktan çıkıp siyasal bütünlüğe gidecek.”
Sözlerini şöyle açtı:
“Artık yüzde 2’lik, 3’lük, 5’lik, 15’lik, 20’lik siyasal anlayışlar toplumda bir anlam ifade etmeyecek. Topluma hizmet için kurulan partilerin amaçlarına ulaşabilmeleri için mutlaka siyasal bütünlüğü sağlamaları gerekecek.”
Bu noktada…
“Farklılık ayrı bir şey, farklılığı bir merkezde temsil edip ülkeyi yönetmek başka bir şey” dedi ve şuna dikkat çekti:
“Farklı parti olabilirsiniz, ama ülkenin yönetiminde var olabilmenin yolu bu farklılıkları bir araya getirip ülke yönetimine sahip çıkma becerisidir.”
Üstünde durduğu şu:
“Herkes farklı bir yere çekiyor, fakat yeni sistemde siyasette farklılıklar bütünlükle bir araya geldiklerinde hizmet anlayışı ortaya koyabilecekler.”
Ardından…
Siyasi deneyimleri ışığında 2019 seçimlerini yorumladı:
“Gördüğüm şu: Seçimle uzlaşmacı siyasal yapı oluşacak. Uzlaşma bu seçimin olmazsa olmazı. Yüzde 50 artı 1 oy başka türlü yakalanmaz.”

About The Author

aey

Other posts by

Author his web sitehttp://www.ahmeteminyilmaz.com

18

12 2017

Comments are closed.%d blogcu bunu beğendi: