Başkan Aktaş “500 milyon lira harcandı” dedi, Bursa tartışmaya başladı, ama rakam farklı çıktı: Timsah Arena kaça mal oldu?

Tarih 1 Haziran 2011… Veledromun olduğu yerde Timsah Arena’nın temeli atılırken, “Kaça mal olacak?” sorularına “150 milyon lira” cevabı verilmişti.
Hedeflenen sürede inşaat bitirilemedi. 2 yıl önce Bursaspor maçlarına açıldığında eksikler vardı. Bir kısmı zaman içinde giderildi, Timsahın kafası daha yeni bitirilebildi, ama yine de eksikler var.
Bu süreçte…
Kamuoyunun Timsah Arena olarak kabul ettiği Bursa Büyükşehir Belediyesi Stadyumu ile ilgili tartışmaların odağını maliyet oluşturdu. Net bilgi olmadığı için, kaça mal olduğu hep speküle edildi ve tahminler yapıldı.
Son olarak…
Acil Eylem Planı toplantısında Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş elindeki rakamı açıkladı:
“500 milyon lira harcandı, eksikleri için daha 80-100 milyon gerekiyor.”
Bunu söylerken…
Bizimkiyle “emsal” olduğunu vurguladığı Konya Stadı’nın 150 milyon liraya mal olduğunu ve 2 yıldır da uluslararası maçlar oynandığını ifade edince Bursa gündeminin ilk sırasına Timsah Arena’nın maliyeti oturdu.
Gerçekten de…
500 milyon lira çok büyük para ve eksikleri için de neredeyse bir stat parası daha gerekiyor. Kamuoyu da bu nedenle stat maliyetini tartışıp tepki gösteriyor.
O nedenle…
Biz de Büyükşehir eski yönetimine stadın ne kadara mal olduğunu sorduk.
Onlardaki tablo şu:
Timsah Arena 400 bin metrekarelik alanda 176 bin 432 metrekarelik inşaat alanı ve 61 bin 661 metrekare oturum alanı üzerine yapıldı.
Yaklaşık 45 bin seyirci kapasiteli stat, 2’si bodrum olmak üzere toplam 6 katlı.
Almanya’nın standart kuruluşu TÜV, Türkiye Futbol Federasyonu ve Gençlik Spor Bakanlığı onayı olan tek stadyum özelliğini taşıyor.
Yapı…
Rekabet koşullarının yüksek olması için götürü bedelle üç bölümde yapıldı.
Birinci bölümde temel kazısı, demir, beton, prefabrik yapı elemanlarından oluşan kaba işler var. Elektrik, mekanik işler, boya-badana, asma tavan ince işleri oluşturdu. Dış cephe ve çatı da planlamanın üçüncü bölümüydü.
Bu işleri…
Gintaş ve Kazova adlı iki firma götürü bedelle yaptı. Fakat sistem rekabet odaklı işlediği için ikisi de iflas etti. Gecikme de bu iflaslardan kaynaklandı.
Harcanan paraysa şu:
Kaba inşaatı 38 milyon liraya Gintaş, ince inşaatı 73 milyon liraya Gintaş, dış cephe ve çatıyı da 70 milyon liraya Kazova yaptı. Muhtelif imalatlar için 13 milyon lira harcandı.
Yani…
Büyükşehir eski yönetiminin elindeki belge ve bilgilere göre keşif artışı ve fiyat farkı dahil Timsah Arena’yatoplam 230 milyon lira harcandı.

About The Author

aey

Other posts by

Author his web sitehttp://www.ahmeteminyilmaz.com

10

12 2017

Comments are closed.%d blogcu bunu beğendi: