Bir uçak düştü, bir gecede her şey bozuldu… Sonra sihirli değnek dokundu, her şey eskisinden iyiye gidiyor: İş dünyası barışa duacı!

Yer Moskova Büyükelçiliğimiz rezidansı… 3 Kasım günü, dünyaya mal olmuş Rus edebiyatçı Tolstoy’un çocukluğunun geçtiği tarihi binada Rusya’da iş yapan Türk işadamları içtenlikle şunu anlattılar:
“Rus uçağının düşürülmesinden sonra buradaki inşaatlarımız durduruldu, şantiyelerimiz boşaltıldı, işçilerimiz Türkiye’ye gönderildi. Hepimiz batma noktasına geldik. Aramızda intiharı düşünenler vardı. Fakat en umutsuz olduğumuz anda Cavit Çağlar iki ülke arasındaki buzları eritti, hepimiz kurtulduk. Duacıyız.”
O gece…
Çağlar ilk ödülü Moskova’daki Rus-Türk İşadamları Birliği’nden aldı.
Ertesi gün de…
Rusya’nın ilk kez bir Türk’e verdiği Dostluk Nişanı’Çağlar’ın Putin’in elinden alışını Kremlin Sarayı’nda izlerken tarihe tanıklık ettik.
Sonra…
Antalya’da turizmciler Çağlar’a ödül verirken, kürsüden açık açık söylediler:
“Uçak düşürülünce Rus turistler Antalya’ya gelmekten vazgeçtiler. Oteller boş kaldı, turizm çok kötü bir yıl yaşadı. Cavit Çağlar’ın sihirli değneğiyle Rus turistler Antalya’ya döndüler, turizm kurtuldu. Duacıyız.”
Cuma gecesi de…
Bursa’da Mercure Otel’de tekstil ailesinin duayenlerini dinledik. Kısa adı UHKİB olan Uludağ Hazırgiyim Konfeksiyon İhracatçıları Birliği ile, kısa adı İHKİB olan İstanbul Hazırgiyim ve Konfeksiyon İhracatçıları Birliği’nin birlikte düzenledikleri ve ayrı ayrı ödül verdikleri gece, tekstil dünyasının içinden yetişen ve duayenleri arasında yer alan Cavit Çağlar’ın dostlarıyla bir araya gelmesi yanında tekstilin teşekkürü olarak yansıdı.
Nitekim…
Kürsüye her çıkan aynı noktaya parmak bastı, Türkiye-Rusya ilişkilerinin normalleşmesine katkısından dolayı Cavit Çağlar’a duacı olduklarını söyledi.
Gecede…
Rusya’yla ticareti fazla olan tekstil sektörünün mutluluğu konuşmalara yansıdı.
Örneğin…
İstanbul Tekstil ve Hammaddeleri İhracatçıları Birliği (İTHİB) Başkanı İsmail Gülle şunu anlattı:
“Uçağın düşürülmesinden sonra şirketlerimizin en büyük pazarını kaybettik. 1 milyar Dolar ihracat yaptığımız pazar bir olayla 48 milyon Dolar’a düştü. Cavit Çağlar riskleri göze alıp sorunu çözdü. Duacıyız.”
Ayrıntıyı da…
İstanbul Hazırgiyim ve Konfeksiyon İhracatçıları Birliği Başkanı Hikmet Tanrıverdi açıkladı:
“Rus uçağı bir gece vakti düştü, Laleli’de dünya değişti.  Mağazalarını kapatmak zorunda kalanlar oldu. Kabus gibi 1 yıl geçti. Düzeleceğine dair bir emare de yoktu, ama bir gece baktık ki ilişkiler yeniden başlamış.”
Sonra da Cavit Çağlar’a dönüp şunu söyledi:
“Sektörün size borcu var. Size duacı. İyi ki varsınız, iyi ki vardınız.”
Tekstilcilerin gecesinde, Adana tekstilinin teşekkürü için kürsüye çıkan eski ANAP Milletvekili Mehmet Ali Bilici, bir başka alanın teşekkürünü de iletti:
“Uçak düşünce benim memleketimdeki narenciye üreticileri çok zor duruma düştü. Şimdi Cavit Çağlar’a duacılar.”
Hepsi bu kadar değil elbette…
Daha fazla ayrıntıyı dün Olay’da okudunuz, arzu edenler olay.com.tr internet adresinden yine okuyabilirler.
İzlediğimiz toplantı, tören ve ortamlardan yansıyan ortak nokta ise şu:
Çağlar’ın elindeki sihirli değnek yalnızca diplomatik ilişkileri değil, çeşitli sektörlerin büyük rakamlara ulaşan ticaretini de kurtardı. Onun için de duacı olduklarını söylüyorlar.

About The Author

aey

Other posts by

Author his web sitehttp://www.ahmeteminyilmaz.com

25

12 2017

Comments are closed.%d blogcu bunu beğendi: