Büyükşehir’deki 34. gününde Aktaş’ın çizdiği tablo “şeffaf belediyecilik” adına güzel, ortaya çıkan “batık belediye” kaygı verici

BÜYÜKŞEHİR BELEDİYE BAŞKANI ALİNUR AKTAŞ

Görevdeki 34. gününde Bursa medyasının karşısına çıkıp durum tespiti yaptı, mali tabloyu paylaştı… Bir anlamda, önündeki 16 aylık süreçte nasıl bir yol haritası izleyeceğini anlattı.
Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş’ın 75 dakika süren sunumunda dikkat çeken farklı yanlar var.
Örneğin…
İlk kez bir Büyükşehir Belediye Başkanı çıkıp izleyeceği yolu net bir şekilde anlattı, neler yapmayı planladığını söyledi.
Bu iyi bir şey elbette.
Özellikle…
“Tüm gayretimiz Bursa için” ve “Birlikte çalışacak, birlikte başaracağız” sloganları önünde, “hayallere değil gerçeklere göre” davranacağını söylemesi ve halka dokunan belediye yönetimi sözü vermesini de önemsedik.
Bununla birlikte…
Konuşmasının başında “geçmişe atıp tutmayacağı” ifadeleri, borçsuz belediye kavramını kabullenmediğini söylemesi, istifasıyla görevi devraldığı Recep Altepe’ye teşekkür etmesi siyasi nezaket açısından da önemliydi.
Buna karşın…
Son bölümdeki borçlu belediye tablosu ise insanın içini karartan türdendi.
Dibine ulaşılamayan borçların 5 milyar liralık bölümünün bilinebildiğini, kredi verilmediğini, kentin önceliği olmayan fantezi projelere büyük bedeller ödendiğini dile getirdiği bölümleri dinlerken şunu düşündük:
1977 yılı sonunda Mustafa Eroğlu’nun görevi İsmet Tavgaç’tan devralışını izledik. İhtilal döneminde göreve gelip seçilmiş olarak devam eden Ekrem Barışık’ın 1989’da Teoman Özalp’a devretmesine tanıklık ettik. 1994’te Özalp’tan Erdem Saker devraldı. 1999’daysa Saker’den Erdoğan Bilenser devralıp 2004’te Hikmet Şahin’e devretti. Şahin’den sonra da 2009’da Recep Altepe geldi ve ikinci dönem devam etti.
Bu devir teslimlerin tümünde bulunduk, sonrasındaki süreçleri de yaşadık. Hiçbirinde bir önceki döneme yönelik batık tablosu çizilmedi.
Üstelik…
Şahin-Altepe arasında ve Altepe-Aktaş dışındakilerin tamamı başka partiler arasında oldu. Kendinden önceki,hem de aynı parti döneminin yanlışlarını ve borçlarını söyleyen ilk başkan Aktaş oldu.
Bunu da iki farklı açıdan ele alabiliriz.
İlkinde…
Aktaş’a her şeyi çıplaklığıyla açıkladığı için şeffaf belediyecilik teşekkürü edilebilir.
İkincisinde…
Aktaş’ın Bursa için duyduğu heyecan ve hizmet etme isteğinden hiç kuşkumuz yok, ama Acil Eylem Planı içinde yapılan borçlar, gereksiz projeler ve yanlışlar açıklamalarından kaygı duymamak da elde değil.

About The Author

aey

Other posts by

Author his web sitehttp://www.ahmeteminyilmaz.com

08

12 2017

Comments are closed.%d blogcu bunu beğendi: