CHP’de İl kongresinin kilidini Osmangazi açacak: İsmet Karaca aday mı olacak, aday mı çıkaracak, destek mi verecek?

CHP OSMANGAZİ İLÇE BAŞKANI İSMET KARACA

Partilerde taban politikası ilçelerde yapılır. Bu nedenle de ilçe kongreleri bazen sert geçer. Sonraki aşama İl kongresinin sonucu o ilçe kongrelerinde belli olur.
Bu durum…
İlçe kongrelerini pazar günü tamamlayan ve ocak ayı başındaki İl kongresi hazırlıklarına başlayan CHP’de daha net görülüyor.
Nitekim…
İl Başkanı Şadi Özdemir’in doktorlarıyla görüştükten sonra vereceği kararı beklenirken, isimler yerine ilçelerin nasıl hareket edeceği tartışılıyor.
Ortaya da…
Delegasyon tablosu net olmadığı için herkesin birbirlerini gözlemlediği bir görüntü çıkıyor.
Tablo şu:
600 delegenin katılacağı CHP İl kongresine büyük ilçelerden Osmangazi 171, Nilüfer 129, Yıldırım 99 delege veriyor.
Partinin oy oranlarına göre belirlenen delege sayılarına bakıldığında farklı kutuplarda oluştukları gözlenen Yıldırım ve Nilüfer’in arasında Osmangazi’nin kilit konumuna geldiği görülüyor.
Bu nedenle…
CHP Osmangazi İlçe Başkanı İsmet Karaca’yı arayıp “Top tam önüne düştü… Vurup gol mü atacaksın, gol pası mı vereceksin, yoksa topu alıp gidecek misin?” diye sorduk.
Söze…
“Tek başıma verebileceğim bir karar değil” diye başladı ve şunu söyledi:
“Diğer ilçe başkanlarımızla ve delegelerimle oturup konuşarak bir yol belirlememiz gerekiyor. Henüz kimseyle konuşmadım.”
Bu noktada…
İsim önermeyi düşünüp düşünmediğini sorunca “İsim değil, ama temennimiz var” deyip beklentisini dile getirdi:
“Siyaset yapan tüm dinamiklerin içinde olacağı bir yönetim olmalı. Örneğin 2001’de Yılmaz Akkılıç tüm dinamikleri yönetime toplamıştı.”
Şunu ekledi:
“Ben de gençlik kontenjanından gelip o yönetimde yer almıştım. Yine aynı şekilde tüm dinamiklerin kendini bulabileceği yapı oluşturulabilir. “
İkinci beklentisi şu:
“Uzlaşmayla tek adaylı bir kongre olmasında yarar var. Böylece hem seçilecek il başkanı yıpranmaz, hem güçlü yönetim ortaya çıkar.”
Böyle düşünmesinin nedeni şu:
“Önümüzde iki kritik seçim var. Üstelik bunlardan birinin 2018’da olacağı görülüyor. Onun için, iki seçimi yürütecek çok güçlü yapıya gerek var.”
Araya girip, aday olup olmayacağını tekrar sorduk. Gülümsedi ve şu cevabı verdi:
“Benim böyle bir düşüncem söz konusu değil. Fakat parti örgütüm ‘Sana ihtiyaç var, gel Bursa’yı ayağa kaldır’ derse sorumluluktan kaçamam.”

About The Author

aey

Other posts by

Author his web sitehttp://www.ahmeteminyilmaz.com

21

12 2017

Comments are closed.%d blogcu bunu beğendi: