Kent içi trafiği kurtaracak Güney Çevre Yolu için Uludağ silueti ortak kaygı, ama uzmanlar çözümü de gösteriyor

GÜNEY ÇEVRE YOLU TÜNEL VE VİYADÜK

Gördük ki… Kent merkezinde geçit vermez hale gelen trafik sorununu aşabilmek için Güney Çevre Yolu en önemli çözümler arasında yer alıyor.
Üstelik…
Bu sayfaların okurlarının dün okudukları gibi, bu tartışma yeni değil.
Nitekim…
Rahmetli Süleyman Demirel’in 1991 seçimi sonrası dönemin Başbakanı olarak Bursa ziyaretinde “Bursa’nın yollarla çember içine alınmasını” isteyip “Uludağ yamaçlarından geçecek çevre yolu” önerdiğini, dönemin Devlet Bakanı olan Cavit Çağlar’ın da bu doğrultuda her fırsatta belediyelere çağrı yaptığını yazdık.
Yanı sıra…
2002’de başlayan AK Parti iktidarında dönemin Grup Başkanvekili olarak Faruk Çelik’in gündeme getirdiği Çekirge’den Otosansit’e dağ yamacından yol önerisinin kamulaştırma ve doğal SİT gibi nedenlerle gerçekleşmediğini de dün bu sütunlarda anımsattık.
Bir de…
2009  seçimlerine gidilen süreçte MHP’nin açıkladığı 2023 Yeşil Metropol Bursa adlı proje kitabında bu projenin üzerinde ilk kez ciddi olarak çalışıldığını gördük.
Yazı üzerine…
Okurlarımızdan, sivil toplum örgütleri temsilcilerinden ve siyasetçilerden arayanlar, elektronik posta gönderenler oldu.
Mesaj ve konuşmalarda belli noktalardan dikey yollarla kent merkezine bağlanacak projeye kamuoyu onayı izlenimi aldık. Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş’ın gündemine alması da önemseniyor.
Ancak…
Tam bu noktada ortak bir kaygı var:
“Çekirge’den başlayıp Otosansit’te Yakın Çevre Yolu ile bütünleşecek yol Uludağ’ın yüzüne atılmış çizik görüntüsü vermez mi, siluet bozulmaz mı?”
Dahası…
Zeyniler yolunun kentten Uludağ’ın yüzündeki çizik gibi gözüktüğünü anımsatıyorlar.
Aslında…
Klasik yol tekniğiyle yapılırsa korkulan olur. Ne var ki, ciddi öneriler de var.
Örneğin…
Nilüfer Belediye Başkanı Mustafa Bozbey yine böyle bir Güney Çevre Yolu tartışmasında, “Uludağ görünümünün bozulmaması için yolun yeraltından delme tünelle yapılmasını” önermişti.
Benzer öneriyi…
Yine bu sayfalarda dün Yol Uzmanı olarak tespit ve uyarılarına yer verdiğimiz İnşaat Yüksek Mühendisi M. Tözün Bingöl yapıyor.
O da…
Uludağ siluetine zarar verilmemesi için bazı bölümlerde delme tünel yapılmasını, vadilerdeyse alan doldurma yerine viyadüklü çözümü öneriyor.
Yani…
Güney Çevre Yolu’nun Uludağ’ın kentten görünen yüzünde yol açacağı bozulmaya karşın günümüz inşaat teknolojisinin de katkısıyla bu işin çözümü var.

About The Author

aey

Other posts by

Author his web sitehttp://www.ahmeteminyilmaz.com

13

12 2017

Comments are closed.%d blogcu bunu beğendi: