Kişi başı aylık harcamada Türkiye 6. olan Bursalılar en fazla harcamayı konut, gıda ve ulaşım için yapıyorlar!

Tabloyu Dünya gazetesinde gördük. Hesaplamayı da Türkiye İstatistik Kurumu verilerine göre İsmet Özkul yapmış. Çalışma, Türkiye’nin farklı bölgeleri arasındaki kişi başına aylık tüketim harcamasını gösteriyor.
Gerçi…
Tablonun öncelikli amacı bölgeler arası eşitsizlik olarak gazete sütunlarına yansıyor, ama detaylara baktığımızda Bursa ile birlikte Eskişehir ve Bilecik illerinden oluşan üçlü gruba ait rakamlar daha çok ilgimizi çekti.
Çünkü…
Bursa sosyoekonomik ve kültürel yaşam kriterleriyle başı çektiği iller arasında aylık tüketim harcaması olarak ağırlık merkezini oluşturuyor. O nedenle de harcama değerleri daha çok Bursa’yı ilgilendiriyor.
Buna göre…
Bursa, Eskişehir, Bilecik illerinde yaşayan kişiler aylık ortalama 1.837,66 lira tüketim harcaması yapıyor.
Ayrıntılar şöyle:
Bursa’nın başı çektiği 3 ilde yaşayanlar her ay ortalama 448,37 lirayla en fazla harcamayı konut, su, elektrik, doğalgaz ve diğer yakıtlara yapıyorlar. Aylık 331,09 lirayla gıda ve alkolsüz içecekler ikinci 323 lirayla ulaşım üçüncü.
Yanı sıra…
Bu bölgede her ay mobilya, ev aletleri ve ev bakım hizmetlerine ortalama 121,38 lira harcanıyor. Giyim ve ayakkabıya aylık ortalama harcama 97,30 lira.
Ayrıca…
Alkollü içecek, sigara ve tütün için aylık ortalama 88,95 lira; sağlık için 35,55 lira, haberleşme için 79,40 lira, eğitim için 40.52 lira, çeşitli mal ve hizmetler için de 74,58 lira harcama yapılıyor.
Bölgemizde yaşayanların aylık lokanta ve otel harcaması ise 138,87 lira olarak karşımıza çıkıyor.
Çok emek harcandığı ayrıntılarından belli olan tablonun ortaya çıkardığı sonuca göre Bursa, Eskişehir, Bilecik illeri aylık ortalama 1.837,66 lira harcamayla Türkiye’de altıncı sırada bulunuyor.
İlk sırada…
Yani en yüksek harcama sıralamasının başında 2 bin 227,95 lirayla İstanbul var. İkinci sırada 2 bin 052 lirayla Ankara yer alırken, İzmir 2 bin 025,59 lira aylık harcamayla üçüncü sırada.
Yüksek harcama listesinin dördüncü sırasında Kocaeli ve Sakarya bölgesi ve beşinci sırada da Antalya, Isparta, Burdur illerinden oluşan bölge yer alıyor.

About The Author

aey

Other posts by

Author his web sitehttp://www.ahmeteminyilmaz.com

28

12 2017

Comments are closed.%d blogcu bunu beğendi: