Türkiye’deki 5 büyük il arasında konut fiyatları en hızlı artan Bursa oldu, konuta yatırım yapan değer artışıyla kazandı!

Bir yanda… Kentin cazibe merkezlerinde ya da yeni gelişim bölgelerinde yükselen ve mimarisinden kullanım alanlarına kadar kent alışkanlıklarını değiştiren inşaatlar var.
Diğer yanda, belli bölgelerde kaldığı tartışmaları yapılan ve hızı giderek artan kentsel dönüşüm projeleri yürüyor.
Öyle ki…
Kent merkezinden ilçelere kadar Bursa’nın hemen yer yerinde yapılan inşaatlar farklı bir yaşam sloganlarıyla pazarlamaya sunuluyor.
Bu noktada…
Zaman zaman “Bu kadar çok konut inşaatı alıcı bulabiliyor mu?” soruları gündeme gelse de, yapılan araştırmalar ortaya farklı bir tablo çıkarıyor.
Daha doğrusu…
Yayınlanan emlak endeksi tabloları konut değerleri açısından kentlerin nasıl sıralandığını gösteriyor
Nitekim…
Ekim ayı verilerine göre hazırlanan emlak endeksi değerlerine göre, son 1 yılda satılık konutta en çok kazandıran iller sıralamasında Bursa ilk sırada yer alarak liderliği elinde bulunduruyor.
Endekse göre…
Konut satışında ortalama metrekare değeri açısından yüzde 18’lik artış sağlayan Bursa, 5 büyük il arasında en çok kazandıran il oldu.
Tabloda…
Geçen yıl konut satışında metrekare fiyatı ortalaması 1.656 lira olan Bursa’nın bu yıl yüzde 18’lik artış ve 304 liralık farkla 1.960 liraya çıktığı görülüyor.
Aynı tabloya göre…
İstanbul yüzde 8’lik artışa karşın ortalama metrekare fiyatı 4 bin 357 liradan 4 bin 722 liraya çıktığı için konut satış değeri en yüksek il oldu.
Bursa’nın konutta üçüncü değerli il olduğu listenin ikinci sırasında ortalama metrekare fiyatı son 1 yılda 2 bin 389 liradan 2 bin 750 liraya yükselen İzmir yer aldı.
Bununla birlikte…
Son 1 yılın emlak endeksi verilerine göre, 5 büyük il dışındaki iller arasında en çok kazandıran il olarak Edirne karşımıza çıkıyor.
Metrekare başına kazanç artışında 432 liralık fark ve yüzde 33’lük artış görülen Edirne’nin ardından, 400 liralık fark ve yüzde 29’luk artışla Kırklareli ikinci sırada bulunuyor. Yine 400 liralık fiyat artışı yaşanan Muğla ise üçüncü sırada.

About The Author

aey

Other posts by

Author his web sitehttp://www.ahmeteminyilmaz.com

15

12 2017

Comments are closed.%d blogcu bunu beğendi: