Yetiştirdiği Genelkurmay Başkanlarıyla Komutanlar Ocağı Işıklar, Jandarma Astsubay Meslek Yüksek Okulu oldu

Dile kolay… 1844 yılında, Osmanlı Padişahı Abdülmecit döneminde kumaş fabrikasının kamulaştırılmasıyla Mekteb-i Fünun-u İdari olarak kuruldu. Zaman içinde adında değişimler oldu.
Örneğin…
Yunan işgalinde zarar gören okul, işgal sonrası 1922 yılında Askeri İdadi olarak yeniden açıldı. 1926’da Bursa 2. Lisesi oldu. 1974 yılından itibaren de Işıklar Askeri Lisesi olarak binlerce komutan yetiştirdi.
Onun için…
Askeri çevrelerde “Komutanlar Ocağı” olarak biliniyor.
Bununla birlikte…
2008 yılında Kara Kuvvetleri’nden Hava Kuvvetleri’ne devredilince Işıklar Askeri Hava Lisesi adını aldı, Türkiye genelinde bu isimle hafızalara kazındı.
Geçen yıl da…
Yani 15 Temmuz hain darbe girişimi sonrası kapatılmasına karar verildi.
Yazının başında “dile kolay” dememizin nedeni de bu öyküde gizli. 173 yıldır silahlı kuvvetler için subay yetiştirmek, yani orduya komutan eğitmek hiç de sıradan bir okul öyküsü değil.
Bu süreçte…
Osmanlı döneminde 4 Harbiye Reisi ile Serasker yetiştirmiş Cumhuriyet döneminde aralarında Hilmi Özkük ve Hüseyin Kıvrıkoğlu’nun da bulunduğu 5 genelkurmay başkanına eğitim vermiş.
O nedenle…
Bursa için olduğu kadar, Türk Silahlı Kuvvetleri için çok önemli bir kurum.
İşte…
7 Ağustos 2016’dan beri sessiz kalan tarihi Işıklar Askeri Lisesi’nin geleceğini İl Jandarma Alay Komutanı Tuğgeneral Ahmet Hacıoğlu açıkladı:
“Silahlı Kuvvetlerimize binlerce komutan yetiştiren tarihi Işıklar Askeri Lisesi bundan böyle Jandarma Astsubay Meslek Yüksek Okulu olarak hizmet verecek.”
Bilgiyi…
Devlet eski Bakanı Cavit Çağlar’a jandarma şildi takdim ettiği ziyaret sırasında paylaşan Tuğgeneral Hacıoğlu okulun Jandarma Genel Komutanlığı’nın astsubay ihtiyacını karşılamak üzere planlandığını söyledi.
Futbol Federasyonu Yönetim Kurulu Üyesi Mustafa Çağlar’ın da hazır bulunduğu ziyaret sırasında Ahmet Paşa şu bilgiyi de ekledi:
“Okula ilk etapta 1.700 askeri öğrenci nakledildi, ama Eylül 2018’den itibaren 1.500 kendi öğrencisiyle eğitime başlayacak.”

Yazar hakkında

aey

Diğer yazıları

webhttp://www.ahmeteminyilmaz.com

24

12 2017

Yoruma kapalı



%d blogcu bunu beğendi: