39 yıl önce staj yaptığı Bursa’ya Emniyet Müdürü olarak model geliştirdi: Vatandaş görüp hissetmiyor, ama ‘Güven Polisi’ her yerde koruyor

Bir dönem FETÖ’cü kumpasla mağdur edilen Bursa Emniyet Müdürü Osman Ak’ın mesleki geçmişinin başarılarla dolu olduğunu biliyoruz.
O başarılı yolculuğa Bursa’dan başladığını ise Olay Medya’da Devlet eski Bakanı Cavit Çağlar’ı ziyareti sırasında öğrendik.
Meğer…
Ak polislik mesleğine adım atarken ilk stajını 1979 yılında Bursa’da yapmış.
O dönemi iyi biliyoruz.
Çünkü polis-adliye muhabirliği yaptığımız ve sırtımızda çantayla gece gündüz demeden oradan oraya koştuğumuz, Emniyet’ten çıkmadığımız yıllardı.
Bursa’nın gördüğü en iyi emniyet müdürleri listesinde hep ilk sırada yer verdiğimiz rahmetli Alparslan Bilginer döneminde, bugün adı Asayiş Şube olan 2. Şube’ye bağlı Cinayet Bürosu’nda Başkomiser Recep Demircan ve Başkomiser Ali Rıza Durmaz’ın yanında başladığı stajını, artık Siyasi Şube olan 1. Şube’de tamamlamış.
Bir daha anladık ki…
Sağlam başlangıçlar, doğru adımlar her meslekte başarıyı getiriyor. Bursa Emniyet Müdürü Osman Ak da böyle bir yoldan geliyor.
Nitekim…
Bursa’da vatandaş için güvenlik konusunda kimsenin fark etmediği daha doğrusu vatandaşın hissetmediği çok özel Güvenlik Polisi uygulaması başlattı.
Türkiye’ye örnek olacak projeyi de şu sözlerle anlattı:
“Vatandaşın yoğun olduğu her yerde hissettirmeden güvenlik önlemi alıyoruz. Örneğin Kapalıçarşı’da, tarihi mekanlarda, önemli alışveriş merkezlerinde görev yapan ve Güven Polisi adını verdiğimiz timler var.”
Şöyle devam etti:
“Bu arkadaşlarımızın polis olduğunu kimse anlamıyor, sıradan ziyaretçi gibi görünüyorlar. Fakat şüphelilere ya da herhangi bir sorun çıktığında anında müdahale ediyorlar.”
En önemli ayrıntı şu:
“Vatandaş görmüyor, hissetmiyor, ama polis vatandaşın huzurunu hiç dikkat çekmeden sağlıyor. Bu sayede Bursa’da kapkaç olayları azaldı, özellikle gündüz işyeri hırsızlıkları en aza indi.”
Sonra da şu mesajı verdi:
“Bursalılar rahat olsunlar. Güven Polisi timlerini çok arttırdık. Artık her yerde, her caddede, hatta sokaklarda Güven Polisleri var.”
Şunu da ekledi:
“Uygulama çok başarılı olduğu için Güven Polisi timlerini her geçen gün aşamalı şekilde arttırıyoruz. Bu uygulamayla Türkiye’ye örnek olduk.”

About The Author

aey

Other posts by

Author his web sitehttp://www.ahmeteminyilmaz.com

10

01 2018

Comments are closed.%d blogcu bunu beğendi: