Araştırma böyle diyor: Bursa trafik sıkışıklığında Türkiye dördüncüsü, ama sıkıntıyı en çok hisseden kent

Aslında… Trafik sorunu Bursa’ya özgün bir şey değil. Dünyanın metropol kentlerinde olduğu gibi Türkiye’nin büyük kentleri de giderek artan trafik sıkışıklığı sorunu yaşıyorlar.
Görünen o ki,10-15 yıl öncesine kadar trafik sıkışıklığı denildiğinde acınan İstanbullular artık yalnız değiller. Hatta teselli bile buluyorlar.
Araştırmayı…
Hafta içinde, yol ve trafik uzmanı olarak görüşlerine bu sütunlarda yer verdiğimiz, sık sık da görüşlerine başvurduğumuz M. Tözün Bingöl gönderdi.
2017 yılı itibarıyla 5 büyük kente ilişkin yapılan trafik yoğunluğu analizinde çarpıcı bir durum da var:
“Haftalık gün ve 3’er saatlik dilimlere göre yapılan analize göre, İstanbul sürücülerin en çok trafik çilesi çektiği şehir olurken, İzmir’in hafta içi bazı saatlerde İstanbul’u bile geçtiği gözlemlendi.”
Sıralamaysa şöyle:
“Trafik yoğunluğu sıralamasında İstanbul ve İzmir’den sonra Ankara ve Bursa geliyor. Yani Bursa trafik sıkışıklığında Türkiye dördüncüsü.”
Görüşü şu:
“Alternatif yolların olmaması, ya da etkin kullanılamaması Bursa’nın en büyük şansızlığı. Bu nedenle trafik sıkışıklığını İstanbul, İzmir ve Ankara’dan daha çok hissediyoruz.”
Şunu da ekledi:
“Kentin doğudan batıya geçen Ankara-İzmir yolu gibi tek eksenli ulaşıma mecbur kalınması da bir başka şanssızlık.”
Şu tespit de önemli:
“Araç sayısı ile nüfus arasındaki orantısızlık Bursa’mızda hafta sonları cuma akşamından başlayarak tırmanan ciddi bir yükselişe yol açıyor.”
Araştırmanın diğer bölümlerini de M. Tözün Bingöl şöyle yorumladı:
“Ankara’da trafik sıkışıklığı İzmir’in biraz altında, Antalya ise beş büyük kent arasında trafiğin en az olduğu kent olarak belirlendi.”
İşte…
Son yıllarda Bursa için en önemli kent sorunu haline gelen trafik sıkışıklığı konusunda yapılan araştırmanın sonuçlarına yönelik uzman değerlendirmesi böyle. Bingöl’ün tespitlerini ve gözleme dayalı yorumlarını önemsiyoruz.
Hele…
Bursa’nın trafik sıkışıklığı bakımından Türkiye’nin dördüncü kenti olmasına karşın sıkıntıyı en çok hisseden kent olması çarpıcı bir durum tespiti oldu.

Yazar hakkında

aey

Diğer yazıları

webhttp://www.ahmeteminyilmaz.com

30

01 2018

Yoruma kapalı%d blogcu bunu beğendi: