Gençlere müthiş bir Doğu-Batı medeniyetleri karşılaştırması yapan Faruk Çelik hayat dersi de verdi: Benden ne olur demeyin, iyi insan olun

Konferansı kısa adı İhsander olan Zararlı Alışkanlıklardan Korunma Derneği organize etti, eski bakan Faruk Çelik de gençlerle bir araya geldi.
Deneyimli siyasetçinin konferansına öylesine büyü ilgi vardı ki, Ördekli Kültür Merkezi’nin salonundaki kadar kalabalık da dışarıdaydı.
Bu tür kalabalık organizasyonları özlediği belli olan Faruk Çelik de formdaydı çok etkileyici bir projeksiyonla dünyanın değişimi, medeniyetler çatışması, güç merkezleri ve coğrafyamızda yaşananları uzun uzun anlattı.
Doğu’dan yükselen medeniyete karşılık Batı’nın teknoloji destekli medeniyetini anlatırken çok etkileyici karşılaştırmalar yaptı, sözleri sık sık alkışlarla kesildi:
“Batı ideal yapılarını oluştururken coğrafyamızdaki sülale devletleri halkın çıkarını savunur mu, kendi tahtlarını savunuyorlar.”
Bu noktada…
İngiltere’nin tarihin ilk anayasası olarak kabul edilen Magna Carta’sına karşı Veda Hutbesi’ni gösterdi.
Türkiye’nin karşı karşıya kaldığı sorunların “artık boyun eğmemesinden” kaynaklandığını anlatıp şuna dikkat çekti:
“Siyasal ve ekonomik güç yeniden Batı’dan Doğu’ya kayıyor. Güç merkezi yeniden değişiyor. Kurdukları düzenin zarar göreceğini anlayanlar da darbelere destek oluyorlar.”
Yaşanan Gezi, 15 Temmuz ve son olarak Amerika’daki dava süreçlerini buna bağladı.
Son bölümde…
“Benden ne olur demeyin” çağrısı yaparken, Artvin’in Yusufeli ilçesinin dağ köyünde doğmuş biri olarak en uzun süren Bakanlık yapan isimler arasına girdiğini anlattı, bakanlıklarda gerçekleştirdiği devrimleri anımsattı.
Sonra da gençlere seslendi:
“Herkes Bakan ya da milletvekili olamayabilir. Ama iyi esnaf olun, iyi tüccar olan, iyi çiftçi olun, kısacası iyi vatandaş ve iyi insan olun.”

About The Author

aey

Other posts by

Author his web sitehttp://www.ahmeteminyilmaz.com

08

01 2018

Comments are closed.%d blogcu bunu beğendi: