Hızlı trenin ayak izleri ortaya çıktı… Bursa-Yenişehir arasında trenin geçeceği yerler artık gözle görülebiliyor

Müjde… Başbakan Yardımcısı Hakan Çavuşoğlu’ndan geldi, biz de hızlı tren bekleyişinde umutları arttıran gelişmeyi 10 Ocak günü bu sütunlardan duyurduk.
O gün…
Ankara-İstanbul Yüksek Hızlı Tren hattına bağlanacak ve 200 kilometre hız yapacak Bursa Hızlı Tren Projesi’ndeki gelişmelerle ilgili Çavuşoğlu’nun verdiği bilgi Bursalıların özlemle beklediği haberdi:
“Yenişehir-Osmaneli arasındaki 41 kilometrelik kesimin altyapı ihalesiyle Bursa-Yenişehir-Osmaneli olarak 108 kilometrelik hattın tamamının üstyapı ve elektromanyetik ihalesi hazırlıkları devam ediyor. İki ihaleye de 2018 Ocak ayı sonunda, yani bu ay sonu çıkılacak.”
Anımsatmak gerekirse…
Bursa Hızlı Tren Projesi iki aşamalı olarak sürüyor. Birinci aşama, 23 Aralık 2012’de temeli atılan Bursa-Yenişehir etabı. İkinci aşamayı da Yenişehir-Osmaneli etabı oluşturuyor.
İlk aşamada…
Yani Bursa-Yenişehir etabında gelinen noktayı Başbakan Yardımcısı Hakan Çavuşoğlu açıklarken projedeki son durumu şöyle dile getirmişti:
“Bursa-Yenişehir arasındaki 56 kilometrelik hattın 16.5 kilometresi tünel ve 6.2 kilometresi viyadük. Tünellerin 6.8 kilometresi yapılarak yüzde 41’i tamamlandı. Viyadüklerin de 1 kilometresi, yani yüzde 16’sı bitti. Kalan güzergâhta kazı, dolgu ve küçük sanat yapısı imalatları devam ediyor. Altyapı yapımının genelinde yüzde 30 fiziki ilerleme sağlandı.”
Ne var ki…
Daha çok tünellerde çalışmalar sürdüğü için Bursa kamuoyu neler yapıldığını bilmiyor, görmüyor. Öyle olunca da hızlı tren çalışmalarının yürümediği izlenimi doğuyor.
İşte…
Bu izlenimi ortadan kaldıracak, hızlı treni bekleyenlerin umutlarını arttırıp heyecanlandıracak arazide yapılan işlerin fotoğrafları geldi.
Açıkçası…
Fotoğraflarda hızlı trenin ayak izleri çok net görülüyor.
İlk bakışta…
Mudanya Yolu’nda Geçit çıkışından Balat’a giren kavşakta başlayan viyadük çalışmasının kuzeye doğru olan ve yoldan görünmeyen bölümlerindeki inşaatın önemli bir aşamaya geldiği anlaşılıyor.
Ayrıca…
Balat’tan kuzeye doğru devam eden ve Çağlayan Köy’ün alt tarafından gelip Doğu Çevre Yolu’ndaki dinlenme tesisleri yanına çıkan tren hattı güzergahında viyadük çalışmaları ilk kez görüntülendi.
Yine…
Çevre Yolu’nun Demirtaş-İsmetiye geçişindeki ovada ilerleyen ve yoldan hissedilmeyen çalışmalarda da hızlı trenin ayak izleri çok net bir şekilde ortaya çıktı.

Yazar hakkında

aey

Diğer yazıları

webhttp://www.ahmeteminyilmaz.com

22

01 2018

Yoruma kapalı%d blogcu bunu beğendi: