MHP lideri Bahçeli’nin önerdiği “çatılı ittifak” modelinin uygulanabilmesi için seçimden 1 yıl önce yasa değişikliği gerekiyor

Şu sıralar… Ankara’nın gündeminde genel seçimi ilgilendiren bir siyasi formül arayışı daha var. Onu da MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli kasım ayında dile getirdi:
“Partilerin aldıkları oyları da gösteren çatı ittifakı olabilir.”
Öneriye göre…
Seçim ittifakı kararı alan partiler önce çatı oluşturacaklar. Oy pusulasında diğer partilerle birlikte bu çatı yer alacak. Ancak, çatının altında ittifakı oluşturan partilerin de adları yazılacak.
Seçmen çatı ittifakı için tercih yaptıktan sonra altındaki partiyi de tercih edecek.
Böylece…
İttifak partilerinin oyları sayımda ortaya çıkacak. 16 Nisan referandumundaki evet oylarına hangi partinin ne kadar katkı yaptığı, ya da yapmadığı tartışması ortadan kalkacak.
Aslında…
Seçim ittifakı yeni bir yöntem değil. 1991 seçiminde Islahatçı Demokrasi Partisi, Milliyetçi Çalışma Parti ve Refah Partisi seçim ittifakı yapmışlardı. Ancak IDP ve MÇP adayları RP listesinden aday olmuşlardı.
Bahçeli’nin önerisi, çatı ittifakı ile partilerin oylarını görebilecekleri sistemi gündeme getiriyor.
Ankara’daki dostlar, kulisleri şöyle aktardılar:
“Başlangıçta Cumhurbaşkanı Erdoğan ittifaka soğuk bakıyordu. Fakat son zamanlardaki ‘2019’a MHP ile birlikte yürüneceği’ mesajı ittifakın gündeme alındığını gösteriyor.”
Düşünceleri şu:
“Çatı ittifakı yasa değişikliğiyle olabilir. O değişikliğin de seçimden 1 yıl önce yapılması gerekiyor. AK Parti’nin erken kurultay hazırlığı da bununla ilgili gözüküyor. İşaretler bu yönde.”

About The Author

aey

Other posts by

Author his web sitehttp://www.ahmeteminyilmaz.com

03

01 2018

Comments are closed.%d blogcu bunu beğendi: