Büyükşehir’in açıklamalarıyla Altepe dönemini eleştiren CHP Başkan Aktaş’ı hem kutladı, hem de uyardı

Sunumu… CHP Yerel Yönetimlerden Sorumlu İl Başkan Yardımcısı Hafize Usturalı ile Büyükşehir Belediye Meclisi CHP Grubu Sözcüsü Erdal Aktuğ birlikte yaptılar.
2017 yılı çalışmalarında Büyükşehir Belediyesi’ni masaya yatırırken derslerine çalıştıklarını gösterdiler, ama bazı rakamları söylenen haliyle aldıkları izlenimi de verdiler
Büyükşehir’de başkan değişimi sonrası açıklamalardaki bilgilerden yola çıkarak Recep Altepe dönemine yönelik eleştiriler getirmeleri dikkat çekiciydi.
Başlarken…
“852 bin 394 Bursalı seçmenin oyları yok sayıldı” deyip, Altepe’nin neden istifa ettirildiğini sorguladılar, ama yönetim, planlama, imar, kentsel dönüşüm, ulaşım, bütçe, çevre, sağlık, tarım, turizm, bağlı şirketler gibi konularda Altepe dönemini başarısız buldular.
Sunumda…
Bursa’nın anayasası olan 2030 Çevre Düzeni Planı’nın 2012’den beri Bakanlık’ta beklediğini anımsatıp, “Açıklamazlarsa açıklayacağız” dediler.
Kentsel dönüşümde olduğu gibi ulaşım da CHP’den geçer not alamadı.
En büyük eleştiriyi, Büyükşehir’deki görev değişimi sonrası açıklamalara dayanarak 2018 gelirlerinin giderleri ve kredileri karşılamadığı söyleyerek ve borçlara dikkat çekerek yaptılar..
Bunun yanında…
Perşembe günü Meclis toplantısında CHP önerisiyle DOSAB Termik Santralı’na red kararı verilmesini tarihi karar yorumlayıp Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş’ı kutladılar.
Muradiye Su tesisini ise olumlu bulup satılacağı söylentilerine karşı uyardılar.